Razglednice
Misteriozno jajačko zdanje čuvar velike tajne: ŠTA SE SVE DEŠEVALO U MEDVJED KULI?
Među brojnim kulturno- istorijskim spomenicima u drevnom gradu Jajcu, među kojima je samo 29 nacionalnih, nalazi se i Medvjed kula „srasla“ sa visokim zidinama čuvene jajačke tvrđave koja dominira nad gradom na Plivi. Okruglog, valjkastog oblika, građena romaničkim stilom, ovo povijesno zdanje spada u najstarije građevine srednjeg vijeka, a pretpostavlja se da je sagrađena između 1448. i 1463. godine.
Sam naziv ove kule, čija se debljina zida kreće od 4,70 metara u istočnom do šest metara u zapadnom dijelu objekta, budi pozornost posjetioca ovog jednog od najljepših gradskih bisera u našoj domovini.
Ne postoje pouzdani podaci koji ukazuju kako je nastalo ime ovom masivnom zdanju proglašenom nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine zajedno sa kompleksom „Bedemi i tabije“, a koja se uklapa u zapadni odbrambeni zid i pripada tipu odbrambenih, okruglih i masivnih kula, koje se počinju graditi s pojavom vatrenog oružja.
Kula je jedino ojačanje na zapadnom perimetralnom bedemu, a služila je i kao eventualna poslednja odstupnica branilaca, sama se mogla braniti, a čuvala je i pristup gradu sa zapada. Sa njenog vrha moglo se pratiti kretanje neprijatelja iz tog pravca. U nizu još drugih preciznih podataka o ovom zdanju ništa ne ukazuje kako je dobila ime.
Šta kaže legenda?
Postoje dva vjerovanja o nastanku imena ove masivne građevine. Po jednoj predaji nazvana je medveđom zbog glomaznosti i debljine zidova, dok je po drugoj dobila naziv jer su u njoj držani medvjedi kojima su bacani zarobljenici i kažnjenici.
U kom vremenskom periodu se to dogodilo nema podataka, pa su se raspredale razne priče kojima su pripisivane i nadnaravne pojave od onih da niko, ko je bio tamo zatočen nije iznio živu glavu, do onih da je samo jedan „okrilatili“ „junak“ našlao spas izvan zidina „tamnice“. Bilo kako bilo, narodna predaje ostaju kao jedini nepouzdani dokazi.(Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON