Već nekoliko hiljada godina ljudi širom planete koriste ljekovitost bosiljka, koju ova biljka duguje maloj količini esencijalnog ulja. No, uprkos tome ono veoma intenzivno miriše (ulje sadrži estragol, cineol metilkalvikol, tinol lineol, kamfor). Pored toga bosiljak sadrži i jedan glikozid i nešto malo tanina.
Čaj od bosiljka je vrlo prijatnog ukusa i mirisa. Veoma je važno pravilno ga pripremiti. Pustite šolju vode da proključa, skinite sa šporeta, pa dodajte šaku svježeg bosiljka ili punu supenu kašiku suhog, promiješajte, obavezno poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procijedite i uživajte.
Ovako pripremljen čaj je odlično sredstvo protiv nervoze i anksioznosti, pomaže varenje i sprječava grčeve u stomaku. Pomiješan sa jednakim količinama nane i matičnjaka, bosiljak je odličan lijek za prehlađen stomak i bolove u želudcu izazvane stresom i nerviranjem.
Bosiljak je odličan lek za glavobolju i migrenu. Ako je u pitanju glavobolja izazvana upalom sinusa najbolje je piti čist čaj od bosiljka. Za glavobolju u potiljačnom dijelu glave najbolje je bosiljak kombinovati sa istom količinom kamilice. Kada je migrena u pitanju najbolji rezultati postižu se čajem od jednakih dijelova bosiljka i lopuha. Obloge od hladnog infiza bosiljka pomažu kod svih vrsta glavobolje.
Protiv stresnih glavobolja
Sastojci: 100 g bosiljka (Ocimum basilicum). 150 g matičnjaka (Melissa officinalis), 50 g gloga (Crataegus oxyachantha)
Priprema: Sve biljke pomiješati pa dvije supene kašike smjese preliti šoljom ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti 15 minuta. Procijediti i popiti po želji blago zaslađeno medom.
Protiv migrene
Sastojci: 100 g bosiljka (Ocimum basilicum), 100 g lopuha (Petasites sinenis)
Priprema: Sve biljke pomiješati pa dvije supene kašike smjese preliti šoljom ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti 20 minuta. Procijediti i popiti po želji blago zaslađeno medom. (Naj portal)