Pratite nas

Zdravlje i ljepota

POMOĆ KOD MENOPAUZE: Prirodni lijekovi i tehnike koje olakšavaju neprijatne simptome klimaksa!

Published

on

Žene žele prirodne lijekove za liječenje uobičajenih simptoma menopauze, poput promjene raspoloženja, napada vrućine i nesanice. U stvari, mnogi se okreću biljkama, hrani i promjenama života umjesto potencijalno rizičnoj hormonskoj terapiji.

Važno je zapamtiti da prirodno ne znači sigurno. Mnogi biljni dodaci ishrani djeluju u interakciji sa lijekovima na recept ili mogu negativno uticati na hronična medicinska stanja. Zato, prije nego što se odlučite za upotrebu alternativnih i komplementarnih lijekova za simptome menopauze, obratite se svom ljekaru i pročitajte moguće neželjene efekte bilo kog tretmana koji razmatrate. Prirodni pristupi nisu bez rizika, a što više znate to ćete bolje moći donositi odluke koje će vas održati bezbjednim i zdravim.

Valunzi

Napadi vrućine i noćna znojenja najčešća su pritužba žena tokom menopauze. Iako je estrogen veoma efikasan u ublažavanju vazomotornih simptoma poput ovih, postoje alternativne terapije koje kod nekih žena djeluju prilično dobro. Na primjer, crni kohoš je dodatak prehrani koji potiče iz biljke iz porodice leptira. Vijekovima se koristi kao lijek za menstrualne poremećaje i simptome menopauze.

Studije su uporedile formulacije crnog kohoša, kao što je Remifemin, sa placebom i estrogenom. Rezultati su donekle varirali, ali jedan broj njih otkrio je da je standardizovani crni kohoš jednako efikasan kao i estrogen za određene simptome, uključujući valunge i promjene raspoloženja. Takođe ima dobru sigurnosnu evidenciju i može biti odličan prvi izbor ako želite da pokušate nešto osim estrogena da liječite svoje valunge.

Žene u menopauzi takođe su otkrile da je laneno sjeme i laneno ulje veoma korisno. Sadrže biljne estrogene i ulja koja se koriste kao lijek za bol u dojkama i valunge. Jedna mala, rana pilot studija pokazala je značajno poboljšanje simptoma valunga kod žena koje su svakodnevno koristile laneno sjeme.

Crvena djetelina je još jedan biljni estrogen za koji neke žene smatraju da je efikasan u smanjenju valunga. Studije pokazuju vrlo skroman efekat crvene djeteline na simptome, ali ne i zanemarljiv.

Ako vam ideja da uzimate suplemente za liječenje simptoma menopauze ne prija, razmotrite tehnike opuštanja i akupunkture za olakšanje simptoma. Pokazano je da sporo, promišljeno, duboko disanje i progresivne tehnike opuštanja smanjuju valunge i do 60 procenata.

Udahnite polako kroz nos, brojeći do pet. Potom polako izdišite kroz usta, računajući od pet do jedan. Ako ovo vježbate učestalije, imaćete više sreće sa ovom tehnikom. Počnite ovako disati čim osjetite valunge.

Čini se da akupunktura pomaže kod simptoma valunga. Nije jasno da li je to zbog same akupunkture ili zbog opuštanja tokom tretmana. Jedno istraživanje sugeriše da je istinska akupunktura i „simulirana“ akupunktura imala isti efekat na simptome. U svakom slučaju, ne može naštetiti da pokušate.

Meditacija je još jedna praksa koja može pomoći u liječenju opštih simptoma menopauze, uključujući promjene raspoloženja. Uzimanje vremena svakog dana za kratke seanse meditacije može suptilno izmijeniti hemiju vašeg mozga i umanjiti stres. Naučiti da meditirate moglo bi biti najbolji lijek za menopauzu koji ste probali. To je mala investicija za veliku isplatu.

Promjene raspoloženja

Promjene raspoloženja su još jedna velika tegoba za žene tokom menopauze. Žene sebe opisuju kao “da žele da odgrizu nekom glavu” ili su “tužne bez razloga”. Što ste osjetljiviji na promjene hormona, to je vjerovatnije da ćete primijetiti neke promjene raspoloženja tokom menopauze.

Kantarion se pokazao dobrim u istraživanjima koja izučavaju blagu do umjerenu depresiju u opštoj populaciji i probleme sa raspoloženjem u menopauzi kod nekih žena. U Evropi se uzima i proučava više godina i stekao je popularnost i u Sjedinjenim Državama kao alternativa antidepresivima.

Vitamin D ima ulogu u moderiranju mnogih tjelesnih procesa. Povezan je sa prevencijom karcinoma, srčanih bolesti, osteoporoze i mnogih drugih hroničnih bolesti. Dokazano je i da kontroliše raspoloženje kod ljudi koji imaju nedostatak ovog vitamina.

I na kraju, dugi niz godina kafa se preporučivala kod poremećaja raspoloženja. Posljednja istraživanja sve više pokazuju dokaze da je toksična za jetru, pa se ne preporučuje kao prirodni lijek za simptome menopauze. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Čudo od napitka za mršavljenje: Potrebno ga je piti prije obroka

Published

on

Čudo od napitka za mršavljenje: Potrebno ga je piti prije obroka

Jedan napitak mogao bi vam pomoći da smršavite, a potrebno ga je piti netom prije jela.

Naime, djeluje tako da produžava osjećaj sitosti, sprječava prekomjerno konzumiranje i nepotrebno grickanje te time pomaže u naporima da održavate zdravi način prehrane.

Sve što trebate je čaša vode i kašika chia sjemenki, a možete dodati krišku limuna za okus i dodatne zdravstvene benefite.

Chia sjemenke u prehrani se koriste od vremena Azteka, a navodno je to bila glavna namirnica za preživljavanje ratnika.

Obiluju vlaknima i proteinima koji su poznati po promicanju zdravlja crijeva i suzbijanju gladi. Zbog dužeg razdoblja potrebnog za razgradnju vlakana, ujedno vam pomažu da se osjećate siti duže vrijeme.

Konzumacija čaše vode s dodatkom chia sjemenki 30 minuta prije obroka potencijalno pomaže u smanjenju unosa i održavanju kontrole porcija.

– Chia sjemenke mogu spriječiti glad jer im je potrebno duže vrijeme da se probave. Mogu pomoći u sprječavanju gladi i smanjiti pretjerano jedenje – kaže dijetetičarka i nutricionistica dr. Tara Collingwood.

Jedna kašika dodana u vodu mogla bi vam pomoći da se osjećate siti i spriječiti prejedanje. Konzumiranje vode od chia sjemenki ujutro posebno može poboljšati vašu probavu i poboljšati rad crijeva.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending