Pratite nas

Razglednice

Ljepotica na Labi: PRIČA O “DŽAMIJI DUHANA” U DREZDENU

Published

on

Ako se ikada nađete u Drezdenu, nikako ne propustite posjetu “Džamiji duhana” jer već njeno ime obećava uzbuđenje i zaplete.

Zgrada na obali rijeke Labe izgrađena početkom 20. vijeka visoka je oko 60 metara i više podsjeća na raskošni orijentalni hotel kojem je neko dodao kupolu i minaret, nego na džamiju. To je zato što i nije riječ o džamiji..

Riječ je o bivšoj fabrici cigareta – Yenidze. Osnovao ju je jevrejski preduzetnik Hugo Zic (Hugo Zietz) koji je uvozio duhan iz Yenidzea – danas grčkog grada koji je tada bio dio Osmanskog carstva. To je djelimično bio i razlog zašto su pakovanja cigareta i duhana, pa i zgrada, imali orijentalni duh, prenosi Pun kufer.

Drugi razlog je taj što krajem 19. i početkom 20. vijeka u Dresdenu nije bilo dozvoljeno podizati fabrike u centru grada kako se ne bi narušavala estetika grada. Zic je pokušavao da nađe način da je zakamuflira, u čemu mu je pomogao arhitekta Martin Hamič – čovjek koji će kasnije postati Hitlerov šurjak (šogor).

Tako su Jevrej i budući član porodice Hitler zajedno došli na ideju da fabrika izgleda kao džamija. Tako bi ispunili zakonsku normu a ujedno, zgrada bi bila izvrsna reklama za sopstveni proizvod. Nastala je fabrika u orijentalnom stilu sa velikom staklenom kupolom i visokim minaretom.

Uzor za gradnju fabrike bila mu je džamija Kair Bak u Kairu. Yenidze je bila jedna od prvih monumentalnih građevina u Njemačkoj napravljena od armiranog betona. Čak su postavili i natpis Selam aleikum na stranu vidljivu putnicima iz voza koji prolazi u blizini. Bio je to prvi neonski natpis u gradu i šire. Stradao je u bombardovanju Dresdena tokom Drugog svjetskog rata, ali je brzo bio obnovljen.

Ljepotica na Labi, čudne istorije i dalje oduševljava svojim izgledom: ogromna kupola ima prečnik 20 metara, a zgradu krasi čak 600 prozora različitih stilova. Zbog činjenice da je riječ o fabrici duhana, ali i zbog dimnjaka koji istovremeno podsjećaju i na minarete i na cigarete, dobila je nadimak “džamja duhana”.

Komora arhitekata nije bila sretna kada je saznala za ovo. Izbacili su Hamiča iz udruženja, a i mnogi drugi su bili podijeljenog mišljenja, od građana do gradskih vlasti. Tome je Zic stao na kraj kad je rekao da će povući svoj biznis iz grada. Kako su se do tada već mnogi navukli na popularne cigarete i duhan, prestali su da kritikuju i nastavili su da puše.

Danas se nadimak “džamija duhana” više toliko ne koristi jer je jasno da nije riječ o džamiji, a više ni o fabrici duhana – u njoj se sada nalaze kancelarije, ali i dalje svi mogu da se dive njenoj spoljašnjosti. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending