Lideri SDA i SNSD otpisani u glavnim gradovima: ZAŠTO SARAJEVO NE VOLI BAKIRA, A BANJA LUKA DODIKA?

SNSD i SDA ostale su najjače stranke u Srba i Bošnjaka, ali su njihovi predsjednici, Milorad Dodik i Bakir Izetbegović, ponovo izgubili u Banjaluci i Sarajevu. Mogu li, kao neki autoritarni lideri, nastaviti da vladaju bez podrške u glavnom gradu, ili je ovo početak kraja dvojice najuticajnijih političara u BiH?

Prema preliminarnim, nekompletnim rezultatima izbora za predsjednika Srpske, održanih 2. oktobra, Jelena Trivić (PDP) u Banjaluci ima 10.971 glas više od Dodika. To je, na neki način, treći Dodikov poraz u Banjaluci. Prije četiri godine kandidat SNSD za predsjednika Republike Srpske, Željka Cvijanović, u ovom gradu poražena je od kandidata SDS, Vukote Govedarice, a dvije godine kasnije Draško Stanivuković (PDP) trijumfovao je na izborima za gradonačelnika nad Igorom Radojičićem, nakon čega je ljutito reagovao.

Istina, SNSD kao stranka i dalje ima snagu u Banjaluci. Na proteklim izborima za Predsjedništvo BiH, za PS BiH i Narodnu skupštinu RS, SNSD je najjači u neformalno glavnom gradu Srpske.
S druge strane, Bakir Izetbegović je u trci za Bošnjačkog člana Predsjedništva BiH poražen u Sarajevu, glavnom gradu BiH. U svim gradskim opštinama – Novi Grad, Centar, Novo Sarajevo i Stari Grad, Izetbegović je čak zauzeo treće mjesto po broju glasova. Ispred njega je i Željko Komšić kao hrvatski član Predsjedništva BiH, a prvi Denis Bećirović, pokazuju podaci CIK.

Na taj način, Izetbegović je ponovio sudbionu kandidata SDA za člana Predsjedništva BiH prije četiri godine, Šefika Džaferovića, koji se takođe nije proslavio u Gradu Sarajevu.

Istovremeno, Izetbegovićeva partija je ovog 2. oktobra prošla u Sarajevu neuporedivo gore od Dodikovog SNSD u Banjaluci. Za PS BiH u opštini Novi Grad ispred nje je stranka Narod i pravda, u opštini Centar je tek četvrta po broju glasova, u Novom Sarajevu treća, a u Starom Gradu druga. SDA je u ovom gradu slično prošla i za Parlament FBiH, a za skupštinu Sarajevskog kantona vode sa zanemarivom prednošću koja joj nije dovoljna da formira vlast. (Naj portal)