Razglednice
Kuća u Prčnju je atrakcija za turiste: ZANIMLJIVA PRIČA O SESTRAMA KOJE SU VOLJELE JEDNOG MORNARA
Blizina Kotora, koji je jedan od crnogorskih gradova koji žive tokom cijele godine, čine Prčanj zanimljivim izborom za odmor. Smješten u Bokokotorskom zalivu, na istoku poluostrva Vrmac, Prčanj od Kotora dijeli tek nešto manje od 10 kilometara.
Zbog povoljnog geografskog položaja, Prčanj je duže od stotinu godina okarakterisan kao prirodno klimatsko lječilište. Iako se baš ne može pohvaliti prostranim plažama, u zavisnosti od toga gdje je smještaj, turisti mogu uživati na privatnoj plaži, odnosno ponti. Većina ponti su betonske i dovoljno je samo da pređete ulicu i da stignete do svoje plaže.
Osim Kotora, u blizini ovog ljetovališta je i Stoliv, u kome se nalazi dobra plaža, prekrivena pijeskom. Na putu prema Stolivu nalazi se Marko Polo, ujedno i najpoznatija plaža. Iako je jedan njen dio rezervisan za goste hotela, na ovoj plaži dugoj oko kilometar nalazi se i dio, na kome mogu uživati i ostali.
Ako izuzmemo odlazak u Kotor, koji posjetioce opčinjava već na prvi pogled, u Prčnju se nalazi i kuća u kojoj su živjele tri sestre, poznata kao kuća “Tre sorelle” koju prati zanimljiva legenda.
Mada se pominje da je kuća sa dva zazidana prozora, koja je jedno od obiležja Prčnja, pripadala porodici Buća, čuvenoj u tom dijelu zemlje, to još uvijek nije dokazano.
Kuća nije otvorena za posete, ali ako upoznate starije mještane Prčnja i upitate ih za legendu, čućete je sigurno. Legenda je vezana za tri sestre – Neru, Bjanku i Rozu ili Fiomeni, Gracijani i Rini, jer se i ta imena pominju, i njihovu ljubav. Veli se da ne samo da su bile poznate po svojoj ljepoti, nego i po čestitosti. Ali je sudbina htjela da se sve tri zaljube u istog čovjeka, izvjesnog Jerka Novanjanina, mornara iz Hercegovine.
I kako to obično i bude u legendama, dolazi do zapleta. Jerko ne može da donese odluku kojom od njih će se oženiti, pa odlazi na brod, kako bi sredio svoje misli. Oženiće se onom koja ga jedina bude čekala.
A one su čekale. Sve tri. Danima, mjesecima, godinama. Međusobno su se dogovorile da će, ne bi li olakšale svom voljenom, ako neka od njih umre, druge sestre zazidati taj prozor. Tako će njihov Jerko znati koja ga od njih čeka.
Najmlađa od njih, po imenu Roza ili Rina, ostala je posljednja živa. I prozor od njene sobe jedini je ostao otvoren i dan danas. Kako veli pjesma, koja je posvećena legendi i tri sestre: Treći prozor ko da sluša šum dalekih okeana.
Iako se Jerko nigdje više ne pominje, priča o Tre sorelle je sačuvana je i danas, kroz istoimenu predstavu, koja je postavljena u jednom od beogradskih pozorišta. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON