Pratite nas

zdravlje

 Korisni savjeti za jednostavno čišćenje organizma od šećera: Kako i zašto biste trebali napraviti šećerni detoks

Published

on

Rafinirani bijeli šećer danas je prisutan u većini proizvoda koje vidimo na policama naših trgovina.

Razočaravajuća je to činjenica kada znamo da je upravo šećer okidač za cijeli niz bolesti, poput dijabetesa, pretilosti, hipertenzije te raznih hroničnih oboljenja.

Studije su također pokazale da šećer stvara ovisnost snažniju od kokaina!

Dok jedete šećer, otpušta se hormon sreće dopamin.

No trik je u tome što ga svaki put morate pojesti više kako bi vaš organizam otpustio istu količinu dopamina.

Zašto ga se stoga ne biste odrekli na nekoliko sedmica te isprobali šećerni detoks?

Budete li uporni, rezultati bi vas mogli ugodno iznenaditi, čak i zaprepastiti.

 Prazne kalorije

Za razliku od proteina, ugljikohidrata i masnoća, šećer nije makronutrijent.

Jedino što on daje vašem tijelu su prazne kalorije.

Neki ga s razlogom nazivaju i antinutrijentom jer iz organizma „izvlači“ minerale, poput magnezija i kalcija, za vlastitu probavu.

 Savjeti za provođenje šećernog detoksa

Ako ste odlučni, šećerni detoks možete napraviti tako da se već prvog dana odreknete sve hrane koja ga sadrži.

No možete to učiniti i postupno – tako da prvih nekoliko dana procesirani šećer zamijenite prirodnim zaslađivačima, poput sirovog meda, javorova sirupa, stevije, kokosova šećera i sl., koje ćete konzumirati u vrlo malim količinama.

Nakon toga trebali biste eliminisati i te prirodne zaslađivače.

Ključni koraci

1. Izbacite iz kuhinje sve namirnice koje sadrže rafinirani šećer

Prvi korak u šećernom detoksu jest taj da s kuhinjskih polica i iz hladnjaka izbacite sve ono što među sastojcima na ambalaži uključuje i šećer.

Pazite! Skrivenog šećera ima u kupovnom hljebu, salatnim dresinzima, voćnim jogurtima, gotovim umacima od paradajza, kečapu, voću iz konzerve, kupovnom maslacu od orašida, gaziranim napitcima, sokovima…

Stoga, prije kupnje dobro provjerite sastojke navedene na pakovanju.

Jako je važno i da, osim rafiniranog šećera, izbacite i sve umjetne zaslađivače, koji su jako štetni za vaše zdravlje i dovode do raznih oboljenja.

2. Napunite kuhinju svježim povrćem i voćem te kuhajte sami

Nakon što ste eliminisali svu gotovu, pakiranu hranu, vrijeme je da kuhinju napunite zdravim namirnicama.

Nabavljajte i kupujte isključivo svježe i sezonsko voće i povrće, salate, korjenasto povrće, kupušnjače i sl.

Poželjno je da što češće kuhate sami jer ćete tako imati potpunu kontrolu nad time što unosite u organizam.

Premda to neki ne dopuštaju, tokom detoksa u malim količinama možete pojesti voće koje sadrži prirodne šećere, npr. datulju, smokvu ili nekoliko grožđica.

Za razliku od procesiranog šećera, prirodni šećeri, poput fruktoze prisutne u voću, korisni su za vaše zdravlje, osobito zato što dolaze u „paketu“ s mineralima, vitaminima, vlaknima i enzimima.

Zato se takve hrane nipošto ne biste trebali odreći.

3. Povećajte unos vlaknaste hrane i vode

Kako biste smanjili žudnju za šećerom, povećajte unos hrane bogate vlaknima.

Hrana poput orašastog voća, sjemenki i mahunarki pridonijet će vašem osjećaju sitosti i u tom slučaju i vaša žudnja za slatkišima će se smanjiti.

Također, dijetalna vlakna održavaju zdrave razine šećera u krvi, odnosno sprečavaju nagli pad šećera.

Svakako povećajte unos voća bogatog vlaknima i vodom, poput citrusa, bobičastog voća, dinje, lubenice…

Važna je i dostatna hidratacija organizma, stoga povećajte unos vode.

4. Jedite više biljnih proteina

Povećanim unosom proteina snizit ćete razine hormona gladi grelina i tako ćete smanjiti i svoju žudnju za slatkišima.

Konzumirajte mahunarke, poput leće i graha, šparoge, avokado, brokulu, raznovrsno orašasto voće, kvinoju, chia sjemenke, zobene pahuljice i sl.

Apstinencijska kriza

Prvih dana nakon odricanja od procesiranog šećera mogli biste patiti od glavobolje, grčeva, umora, nadutosti i sl., no neka vas to ne obeshrabri, samo nastavite dalje.

Ti će simptomi apstinencijske krize s vremenom nestati.

Sjetite se da šećer stvara ovisnost i da će ga vaše tijelo u početku tražiti, ali nemojte posustati i odustati.

 Trajanje detoksa

Čišćenje organizma od šećera može trajati nekoliko sedmica ili mjesec dana.

Nakon toga velika je vjerovatnost da će se vaš organizam naviknuti na prirodni šećer i onaj umjetni više neće ni tražiti.

Dvadeset i jedan dan je potreban za uvođenje zdravih navika – izdržite barem toliko!

 Dobrobiti šećernog detoksa:

mladolik izgled kože

nestanak akni

zdraviji i ljepši zubi

gubitak suvišnih kilograma

nestanak trbušnog sala

bolji san

poboljšane mentalne sposobnosti

znatno manji rizik od dijabetesa

veće razine energije i vitalnost

puno bolja probava

 Kako šećer djeluje na vaš organizam:

povećava razine štetnih triglicerida u krvi

opterećuje jetru

može dovesti do rezistencije ili otpornosti na hormon leptin

dovodi do pretilosti

stvara ovisnost

dovodi do naglog rasta i pada energije. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending