Kroz pisanja medija i izvještavanja da se nekako naslutiti da su svi zaboravili Siriju. Iako je SAD jučer pauzirao sankcije Siriji nije tačno naglašeno da će pomoć pristići u Siriju i u koji dio, stiče se dojam da su reakcije zakasnile.
Sirijski Crveni krst pozvao je u utorak Evropsku uniju da ukine sankcije protiv Damaska nakon razornog potresa koji je u toj zemlji odnio više hiljada žrtava.
“Pozivam sve zemlje EU da ukinu sankcije Siriji jer je vrijeme da se ukinu nakon takvog potresa”, rekao je direktor sirijskog ogranka Crvenog krsta Haled Habubati na konferenciji za medije u Damasku.
Sirija, na čijem je čelu predsjednik Bašar al-Asad, pod međunarodnim je sankcijama od početka rata 2011. godine, zbog čega je trgovinska razmjena s ostatkom svijeta značajno smanjena, što utiče na život običnog čovjeka.
Damask ističe da je privredna i svaka druga kriza u zemlji direktna posljedica međunarodnih sankcija. Te su mjere protiv Damaska uvedene nakon gušenja prodemokratskih protesta, pa je zemlja potom ušla u građanski rat koji je opustošio.
Prema Habubatiju, Sirijski Crveni krst je mobilizirao više od 3000 dobrovoljaca koji sudjeluju u potrazi i spašavanju u pogođenim područjima.
Građanski rat koji traje više od jedanaest godina uveliko je iscrpio sve kapacitete ove zemlje da se sama nosi s takvom prirodnom katastrofom.
Sirijska vojska i dalje se slabijim intenzitetom sukobljava s raznim pobunjeničkim grupama, uključujući terorističke organizacije poput Al Nusre i Islamske države.
“SAD, Velika Britanija i EU sprečavaju bilo kakvu pomoć Siriji u sjeverozapadnom dijelu zemlje koji drži pod kontrolom od terorista. I u ovim dramatičnim trenucima, njima ljudski životi nisu na prvom mjestu već primjenjuju takozvani “Cezarov zakon” koji im je ranije poslužio kako bi uveli sankcije Siriji. Muka mi je od Zapada i svega onoga što rade. Nisam mislila da mogu da idu niže od svega do sada, ali su ipak uspjeli. Hvala Bogu, Sirija ima druge saveznike koji joj pritiču u pomoć.”, rekla je to britanska novinarka Vanesa Bili koja godinama živi i radi u zemlji.
Prema posljednjim podacima, one koje su do sada dostupne od sirijskih vlasti u toj zemlji nastradalo je najmanje 1.602 osobe, a na hiljade su povrijeđene. Situacija u Turskoj je takođe dramatična.
Državna novinska agencija Sirije, SANA, saopštila je da je u provincijama Alep, Latakija, Hama, Idlib i Tartus koje su pod kontrolom vlade poginulo najmanje 812 ljudi, a da je 1.449 povrijeđenih.
Turskoj je dosad pomoć stigla iz 70 država, EU, Amerika, Rusija, Izrael i brojne druge plus 14 međunarodnih organizacija. Siriji, je dosad pomoć poslalo sedam država, Emirati, Irak, Iran, Libija, Egipat, Alžir, Indija. Zašto ostali nisu?
“Zapad kaže da nam ne šalje pomoć jer naša Vlada ‘nije tražila’. Zar prizori srušenih zgrada i mrtvih ljudi nisu dovoljni? Žele li da građani Sirije mole na slomljenim nogama?”, napisao je na svojem Twitteru Asad.
“Ovaj potres je pogodio obične ljude, a zbog nedostatka mehanizacije svaki dan pod ruševinama ginu ljudi”, kaže novinar Haidar Diab.
To se ne događa samo zbog sankcija. Sjever Sirije drži Asad, drugi dio kurdske snage, treći dio pobunjenici koje podržava Turska, a četvrti pobunjenici koje podržava Amerika. Nije jasno kome poslati pomoć, ko će je prihvatiti, ali i kako je dostaviti. Tek jučer se probio prvi UN konvoj u Siriju. Stiglo je šest kamiona s dekama, vodom, hranom i sanitarnim potrepštinama.
“Upravo smo na granici. Prva dva dana od potresa nismo mogli prijeći zbog situacije na cestama. Ceste su oštećene i, naravno, puno je ruševina”, govori Sanjana Quazi, voditeljica UN-ova Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova.
Prije zemljotresa zaboravljena država je patila tokom 12 godina rata i poginulo je 580.000 ljudi, uz sve to državu je pogodila i nezapamćena suša, a nedavno se krenula širiti i kolera, vladaju nestašice hrane i goriva.
Prema podacima UN-a, unutar države živi četiri miliona izbjeglica, gotovo tri miliona je gladnih na dnevnoj bazi, čak 90 posto siromašnih.
Ono što nije srušeno granatama sada je srušio zemljotres. (Naj portal)