Pratite nas

Razglednice

Kako biste bolje razumjeli šta se trenutno dešava u svijetu: POGLEDAJTE OVIH 10 STVARI KOJE MORATE ZNATI O JERUSALIMU

Published

on

Jerusalim je grad o kojem se priča danas, o kojem se pričalo juče i o kojem su brujali vijekovi. Jer je Jerusalim centar religije, postanak svega. Nije ni čudo što se svi trude da Jerusalim prisvoje. Donosimo vam 10 zanimljivih činjenica o Jerusalimu:

1. Jerusalim je jedan od najstarijih gradova na svijetu. Arheolozi tvrde da je osnovan 3000. godine prije nove ere. Znači da je prvi od svih gradova na svijetu.

2. Ovaj grad je tri puta postao centar jevrejskih država. Prvo, prije više od 3000 godina, postao je prijestonica drevnog kraljevstva Izraela. Nakon podjele na dva dijela, grad je počeo da funkcioniše kao glavni grad Judeje, noseći isti teret kao centar jevrejskog svijeta. A sada se smatra glavnim gradom modernog Izraela.

3. Zanimljivo je da 36% stanovništva Jerusalima čine građani mlađi od 18 godina. To je zato što ultraortodoksni Jevreji imaju više od šestoro djece u svojim porodicama.

4. Jerusalim je skoro 20 godina nakon oživljavanja Države Izrael bio podijeljen grad. Do 1967. jedan broj njegovih oblasti bio je pod jurisdikcijom Jordana. I tek nakon munjevitog Šestodnevnog rata, Jerusalim je ponovo ujedinjen i postao izraelska prijestonica.

6. Jerusalim je uvijek bio grad oko kojeg su se otimali. Procjenjuje se da je tokom svog postojanja grad dva puta rušen, 23 puta opsjednut od strane neprijatelja, 52 puta napadnut, a 44 puta je nasilno prenošeno iz jedne ruke u drugu.

7. Istorijski se desilo da je Jerusalim postao sveto mjesto za sljedbenike tri religije odjednom. To su monoteistički religijski pokreti: judaizam, hrišćanstvo i islam. Značajan broj bogomolja ovih vjerskih pravaca – sinagoge, hrišćanske crkve i džamije – služe kao definitivna potvrda toga.

8. Poslije posljednjeg razaranja Jerusalima tokom gušenja ustanka Bar Kohba, oko njega dugo nisu podignuta utvrđenja. Zidine oko grada su se ponovo pojavile tek za vrijeme vladavine turskog sultana Sulejmana Veličanstvenog 1538. One su opstale do danas, određujući granice Starog grada.

9. Prema davno uspostavljenoj tradiciji, područje Starog grada je podijeljeno na 4 dijela: jevrejsku, jermensku, hrišćansku i muslimansku četvrt.

10. Među vjernicima se vjeruje da je Jerusalim centar zemlje. Čak je i na kartama srednjeg vijeka grad bio označen u centru, kao pupak zemlje. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending