Pratite nas

Parapsihologija

Izraz “pao s kruške”: KAO DA STE NEKOME REKLI DA JE OGRAISAO

Published

on

U svakodnevnom govoru upotrebljavamo mnogo fraza za koje ne znamo odakle one, zapravo, potiču. Jedna od njih je i “pasti sa kruške”.

– Nisam pao s kruške – reći će neko kad hoće da istakne kako nije lud, glup, blesav, naivan… Ili možda – Ona kao da je pala s kruške! – što znači da je veoma smetena, smušena, nerazborita…

Može čak da se upotrijebi u rečenici – Odgovara mi na pitanja kao da je pao s kruške – u značenju neljubaznog, nabusitog odgovaranja.

Zbog toga je logično zapitati se, zbog čega baš kruška? Zašto su glupost, smušenost, neljubaznost i druge negativne ljudske osobine povezane upravo sa tim, a ne sa nekim drugim drvetom (recimo, jabukom, ili trešnjom i sl.)?

Odgovor na to dao je Veselin Čajkanović u svojoj knjizi “Riječnik narodnih vjerovanja o biljkama”. On je objasnio da, u suprotnosti sa jabukom, kruška se smatra za zlo drvo, za drvo zlih demona.

U narodnim pripovjetkama pod kruškom se skupljaju đavoli. A, na krušku se penje i vještica. Čajkanović navodi – da kruška može imati za vještice privlačnu snagu, vidi se iz jedne slavonske varijante poznate formule koju vještice govore kad se mažu mašću da bi poletjele: Ni o kladu ni o panj, ni o drvo ni o kamen, ni o krušku Todorovu.

On je dalje objasnio da su stara stabla kruške u narodu uvijek bila na zlu glasu. Po vjerovanju naših predaka ispod kruške su se skupljali demoni, đavoli, šejtani, vještice i druga zla stvorenja, pa čak i sama smrt.

Vjeruje se da su se oni koji su se peli na krušku našli u društvu svih gore pomenutih stvorenja i zbog toga pali. Od posljedica tog pada osoba bi ostala zbunjena, glupa ili blesava. Zbog toga se u narodu ustalila fraza “pao sa kruške”.

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending