Pratite nas

Razglednice

I na nebu, i na zemlji: ISTARSKI GRAD NAD PROVALIJOM KOJU MOŽETE PRELETJETI

Published

on

Pazinska jama popularno je odredište za ljubitelje šetnji prirodom ili malo žešćih avantura. Naime, ovdje imate priliku šetati poučnom stazom, letjeti ziplineom i istraživati špilju koja skriva dva jezera

Ne treba vam španjolska Ronda da biste doživjeli grad na rubu litice, avionske karte da biste letjeli, niti Italija za vrhunsku tjesteninu i čašu vina. Sve što vam treba je u našem zelenom dvorištu, u srcu Istre. Idemo u Pazin!

Očaravajući grad starih kamenih kućica s cvijećem u prozorima, vijugavih uličica i romantičnih istarskih konoba, nalazi se na praktičnoj poziciji – nasred Istarskog ipsilona, na granici sive i crvene Istre. Konobe sačuvajte za kraj lijepog izleta, jer vam Pazin najprije nešto želi pokazati, piše (punkufer.hr)

Saznat ćete kako je to biti lik francuskog putopisnog romana “Neobična putovanja” iz 19. stoljeća. Ljepote Pazina opisao je Jules Verne u ovom avanturističkom romanu o dvojici skitnica koji se igrom slučaja zateknu pred srednjovjekovnom pazinskom utvrdom.

Pazinska utvrda tj. kaštel i danas dočekuje putnike i goste na zapadnom dijelu grada. To je jedna od najbolje očuvanih srednjovjekovnih utvrda Istre u kojoj su smješteni Muzej grada Pazina i Etnografski muzej Istre. A ono po čemu se izdiže iznad ostalih, doslovno, jest njegova pozicija: na samom rubu litica Pazinske jame.

Stari dio Pazina sa svojim zgradama i kućama nalazi se na rubu duboke provalije, tj. krškog ponora ispod kojeg ponire Pazinčica. Zakonom zaštićen, važan krajolik poznat je kao Pazinska jama – popularno odredište za ljubitelje šetnji prirodom ili malo žešćih avantura. Naime, ovdje imate priliku šetati poučnom stazom, letjeti ziplineom i istraživati špilju koja skriva dva jezera.

Odlučite li se za ugodnu šetnju, kroz jamu vodi poučna pješačka staza malo dulja od jednog kilometra. Započinje kod mosta Vršić u blizini utvrde, a nastavlja se kroz zelenilo i bujnu vegetaciju kanjona preko vidikovca do terase hotela Lovac. Uz stazu su postavljene edukativne ploče uz pomoć kojih ćete otkriti više o svijetu krša, biljaka i legendi koje ga okružuju.

Poželite li doživjeti atraktivno podzemlje “s kamena na kamen”, postoji ova zgodna opcija: speleoavantura Pazinska jama. Ulaz je u špilji ispod 200 metara visoke stijene, a ono što je posebno kod nje jest to da staza nije turistički uređena, već se špiljom krećete na prirodan, eko način koji ne uznemiruje prirodu.

Čak i ovdje nalaze se dva manja ziplinea, jedan duljine 20 metara, a drugi duljine 40 metara koji vas prebacuje na sprud podzemnog jezera! Tako je, u jami se nalaze i dva međusobno povezana jezera, Martelovo i Mitrovo. Već pretpostavljate, riječ je o popularnoj turi koja se u sezoni odvija svaki dan, ovisno o vodostaju – ali i izvan sezone treba se najaviti unaprijed na jedan od kontakata navedenih ovdje.

A sada, leteći dio: ovdje se nalazi i zipline kojim možete preletjeti jamu! Linije duljine 220 i 280 metara omogućuju vam let iznad ponora na visini od 100 metara sa spektakularnim pogledom na litice i kaštel.

Avantura kreće sa Zelene terase ispod Hotela Lovac i ima dva dijela. Prvi “let” završava u dvorištu Kuće za pisce, odakle kreće duža linija koja vodi do vidikovca iznad pećine Babina kuća. Upravo ovdje nastala je slavna fotografija Pazinske jame i kaštela koja je poslužila piscu Verneu za njegov roman.

Ekipa leti s osmjehom, a povratak je svega nekoliko minuta kratka šetnjica stazom po liticama jame. Izvan sezone zipline radi prema dogovoru pa se također valja najaviti.
ZipLine Pazinska jama – 1(Foto: ZipLine Pazinska jama)

Nakon ove avanture, valja se počastiti u nekoj od konoba iz koje nećete tako lako izaći: pršut, fuži, tartufi, pljukanci, maneštra, autohtona vina…
Ko želi još, neka pođe tokom male Pazinčice, stazom Dolina mlinova. Čekaju vas romantični prizori kamenih kućica u kojima su mlinari nekad čuvali žito i brašno, te vodopadi Pazinski krov i Zarečki krov. Zarečki krov popularna je destinacija za lijepog vremena, a riječ je o pećini koja tvori krov iznad jezera, s kojeg padaju slapovi poput zavjesa. Idealno za piknik i predah prije povratka. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending