Pratite nas

Dijaspora

Frajle i BGKO objavili spot: ISTA ZVIJEZDA VODILJA, I BOG KOME SE MOLIMO

Published

on

Frajle

Frajle i BGKO objavili spot: ISTA ZVIJEZDA VODILJA, I BOG KOME SE MOLIMO

Frajle, jedan od najpopularnijih ženskih vokalnih sastava na ovim prostorima, poznate po svojoj izuzetnoj interpretaciji pjesama sa Balkana, udružile su snage sa Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO), internacionalnim sastavom čije je muzičko naslijeđe prožeto
različitim kulturama.

Pjesma je snimljena početkom 2022. godine, a njome su se predstavili na muzičkom festivalu „Pjesma za Evroviziju 2023“, izboru za srpskog predstavnika na „Eurosongu“. Autori su Nevena Buča i Nataša Mihajlović, a sve tri “frajle“ su je otpjevale u
prepoznatljivom stilu.

Ivan Kovačević, iz benda BGKO, je radio aranžman.

“Neka, neka” je kompozicija koja donosi spoj karakterističnog vokalnog izraza Frajli, sa virtuoznošću i dinamikom BGKO. Ova numera predstavlja omaž tradicionalnim zvucima Balkana, obogaćenim savremenim pristupom i svježinom.

Ističu se i violina i duh Vojvodine, a ono što je dodatno čini jedinstvenom je činjenica da su je svirali muzičari iz cijele Evrope –
iz Grčke, Francuske, Španije i Srbije.

Ovaj singl je plod kreativne sinergije između dvije grupe koje dijele strast prema muzici i istraživanju različitih zvukova. Ivan Kovačević nije krio oduševljenje kada je izjavio:

– Jedan od najlepših momenata za nas je uvijek bio kada svoja dijela možemo da podijelimo sa drugim umjetnicima. Ta razmjena je srž svega onoga što smo bili i što ćemo zauvijek ostati.  Frajle su naš alter-ego, slika u ogledalu, glava i pismo.  Frajle i BGKO su ista zvijezda vodilja, ista potreba, isti bog kome se molimo… za punu dušu, uz pjesmu, bez predaha…

Tekst: Slavica Danilović (Naj portal)
Foto: E-PLAY (http://www.eplaymusic.com)

 

Dijaspora

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Published

on

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.

Izrada statuta

Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.

– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.

– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje,  kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.

Saradnja s Bošnjacima

– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.

Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?

– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.

– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.

4000 Bosanaca

Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?

– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending