Piše: Ozren Tošić
Odavno je postalo iluzorno govoriti o tome kako, koliko i u koje svrhe savremeni čovjek koristi internet. Toliko smo se s snjim saživjeli da je već generacijama sastavni dio nas. Sve je na internetu, te sav sadržaj do nas dolazi isključivo sa displeja pametnog uređaja kojeg ne ispuštamo iz ruku.
Obratimo li pažnju na on-line muziku, možemo vidjeti da ona isključivo ovisi o trendingu na najpopularnijim platformama. Jednostavno da jednostavnije ne može biti. Što više pregleda ili slušanja imate to ste popularniji, uspješniji, bogatiji, dok su brojevi koje ostvaruju najistaknutiji regionalni i svjetski izvođači stvarno impresivni. Cifre od više desetina ili stotina miliona pregleda se dostižu u rekordnim vremenima.
Savremeni ideali
Sve rečeno nalazimo i u pjesmi “Blaka, blaka” koja trentno dominira regionalnim trending listama, a koju potpisuju Elena Kitić, Jala Brat i Buba Corelli. Pjesma na tako maestralan način oslikava mladog čovjeka 21. vijeka da popularnost u kojoj trenutno uživa uopše ne treba da čudi.
‘Zlo u meni budi, ti jaka, ja šakal, duša ti sjeverna, ničim zavedena, njena me ljubav noćas ne radi’ – kazuju stihovi i otkrivaju koje to ideale baštine savremeni mladi ljudi.
“Blaka, blaka” je pjesma koja donosi sliku “romantičnog” odnosa alfa mužjaka i fatalne ljepotice. On u nekom noćnom klubu uživa u životu, zove flaše za sto, kad je ušla zavodnica koja očarava sve prisutne momke, te izaziva ljubomoru i zavist drugih djevojaka.
Ona svjesna svog statusa, blista u gordosti i aroganciji, što je i dominantna tema ove numere. Oboje su toliko energični, a istovremeno emotivno nedostupni, što su ideali koje priznajemo i valorizujemo milionima pregleda.
Novac kao mjerilo
Ipak, očaran tolikom njihovom ljepotom, lirski subjekt oči svoje izabranice poredi s Ferarijem. Poređenje s jednom od najprestižnijih marki sportskih automobila, koja je kroz svoje postojanje odisala snagom, luksuzom i elegancijom bi trebao biti kompliment. Pored svega navedenog, Ferari je uvijek karakterisala i činjenica da se radi o jednom od najskupljih četvorotočkaša.
Bez obzira što se vrijednost Ferarija mjeri milionima eura, mnogo je onih koji sebi mogu priuštiti jedan takav automobil. Iako izuzetno visoka, cijena postoji, a lirski subjekt ove pjesme je siguran da ima dovoljno za jedan takav izdatak. To ženi određuje cijenu, to mjeri ljepotu, a žena koja to smatra komplimentom pristaje biti roba, koja se kupuje, prodaje, razmjenjuje, baca.
Nezrelost i površnost
Stiče se utisak da je ta, toliko glorifikovana emotivna nedostupnost, kojoj se toliko teži, zapravo latentna emotivna nezrelost. Onaj ko pusti drugu osobu u svoje srce rizikuje da bude povrijeđen, a nespremnost na bol, čini nas zatvorenim, povučenim, hladnim, te ostajemo u svijetu fizičkog, mjerljivog i opipljivog. Onda samo o tome možemo pjevati i takve pjesme pisati. Duša ti sjeverna – veliča se kroz stihove.
Nije tajna kada se kaže da život čine i sreća i tuga. Patnja je sastavni njegov dio, isto kao i radost. Odricanje od patnje znači da živimo polovičan život.
Bijeg od emocije znači da nas zadovoljava isključivo materijalno, površno, banalno. E, takav je čovjek postao kada je pristao da internet postane sastavni dio njegovog bića. Od tad su mu takve i pjesme…