Koliki je značaj pčela, ljudi uglavnom nisu ni svjesni. Srećom, jesu u Evropskoj uniji, gdje će u narednom periodu pokušati da povećaju njihov broj.
Neke od najnovijih mjera su takozvane “linije zujanja” za pčele i druge oprašivače, odnosno mjesta gdje bi pčele mogle da se kreću širom Evrope i pronađu hranu i sklonište. Trenutno, jednoj od 10 vrsta pčela prijeti izumiranje. EU je zato predstavila sedmogodišnji plan za rješavanje tog problema.
“Oprašivači su važni za preokretanje efekata klimatskih promjena. Bez njih bi naša ishrana i farmeri bili siromašniji. Ipak, njihov broj opada, a neke vrste su kritično ugrožene. Za četiri od pet cvjetnih biljaka potrebni su oprašivači, a sada imamo brojne vrste koje su na ivici izumiranja. Njima je potrebna jača zaštita”, ističe evropski komesar za životnu sredinu Virginijus Sinkevičijus.
Promjena korišctenja zemljišta, intenzivna poljoprivreda tretirana pesticidima, bakterije, zagađenje i klimatske promjene samo su neke od prijetnji sa kojima se suočavaju pčele. Zato će članice EU morati da identifikuju mjere za preokretanje opadanja oprašivača do 2030. godine, što će biti dio zakona o obnovi prirode.
Francuska je, na primjer, zabranila uzgajivačima šećerne repe da koriste pesticid upravo zbog rizika po pčele. Jedno od rješenja je da se što više smanji korištenje hemije, pogotovo u toku proljeća kada su pčele najaktivnije. (Naj portal)