Pratite nas

Razglednice

Etno turizam u Grabovici kod Gornjeg Milanovca: MOĆNI TRETMANI U MALINAMA, SLAMI, VUNI….

Published

on

Etno-turizam u svijetu postaje sve popularniji, a domaćini daju sve od sebe da za goste osmisle dodatne sadržaje. Ovo je jedna priča iz Srbije. Kako prenosi RTS u Grabovici kod Gornjeg Milanovca nude poseban velnes i spa program.

Recept Grabovčana je jednostavan. U hladu stabla kruške ili šljive gost se udobno zavali na slami pokrivenoj ćilimom, a onda slijedi masaža malinama i piling projinim brašnom u staroj drvenoj karlici. Tretman se završava obuvanjem ručno pletenih vunenih čarapa.

Utisci gostiju su iznad svih očekivanja, pa Jovana Vilotić iz Beograda, za RTS kaže da joj je bilo sjajno, da joj je piling najviše prijao, a da je sok od maline božanstven.
Sve je prirodno. Gosti mogu sami da uberu voće i povrće u bašti, a u čari seoskog turizma ubrajaju se i igre najmlađih sa životinjama.

„Bili smo u luksuznim hotelima, poslovnim i ovakvim i onakvim, međutim, to nije odmor, to je neka druga vrsta doživljaja. Ovo je zaista jedan potpuno drugačiji pristup životu“, ocijenila je Bojana Malović iz Beograda.

U želji da im ugode tako da požele da im se vrate, domaćini su potpuno posvećeni gostima. Pripremaju im domaće specijalitete, ali nude i etno-fitnes uz igranje kola ili, po želji, srpski velnes i spa.
Žiža Ivanović, iz Vile Melodija iz Grabovice otišla je i korak dalje, pa je u Grabovicu donijela i akupresuru.

“Završila sam kurs prije dvadeset i neku godinu i onda uz običnu masažu dodatno uradim i masažu nekih tačaka za problem koji neko ima. Onda to bude i onaj terapeutski efekat i za uživanje i za sve čula“, objasnila je Žiža za RTS. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Ptičiji jezik: U OVOM SELU 400 GODINA NE PROGOVARAJU NI RIJEČ, PRIČAJU ZVIŽDANJEM

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending