Pratite nas

Zanimljivosti

Dok se u Kataru igra svjetsko fudbalsko prvenstvo: VRAĆAMO VAS NA MUNDIJAL 74. KADA JE BIVŠA JUGOSLAVIJA BILA FAVORIT

Published

on

Nakon raspada Jugoslavije, fudbalske reprezentacije novonastalih država teško da se mogu pohvaliti nekim velikim uspjesima. Doduše, Srbija I Hrvatska imale su određenih uspjeha. Za njih je uspjeh da su stigli do učesnika Svjetskog prvenstva u Kataru.

Ipak, svako svjetsko fudbalsko prvenstvo vraća nas u vremena kada je Jugoslavija bila fudbalska vele sila. Davne 1974. reprezentacija Jugoslavije na Mundijalu u Njemačkoj je bila jedan od faborita za trofej. Nije da su tadašnji reprezentativci otišli na šampionat “ima li ko jači”, ali optimizam je bio na maksimumu. Imali su “Plavi” tim snova, sastavljen od takvih asova kao što su Džajić, Katalinski, Oblak, Petković, Šurjak, Vladić, Karasi, Pižon Petrović… Na klupi je bila selektorska komisija predvođena legendarnim Miljanom Miljanićem.

Za plasman na Mudnijal najprije bilo je potrebno uspješno završiti kvalifikacije u konkurenciji sa selekcijama Grčke i Španije. Nakon odigranih utakmica, Jugoslavija je bila na diobi prvog mjesta sa Špancima i zakazana je majstorica u Frankfurtu 13. februara na “Vald stadionu” pred 63.000 gledalaca. Golom Josipa Katalinskog u 13. minutu, reprezentacija JUgoslavije je pobijedila i domogla se Mundijala.

Za Jugoslaviju su na Svetskom prvenstvu 1974 u Nemačkoj nastupali: Enver Marić, Rizah Mešković, Ognjen Petrović, Josip Katalinski, Ivan Buljan, Enver Hadžiabdić, Vladislav Bogićević, Luka Peruzović, Kiril Dojčinovski, Jovan Aćimović, Branko Oblak, Jurica Jerković, Dražen Mužinić, Miroslav Pavlović, Ivica Šurjak, Dragan Džajić, Ilija Petković, Stanislav Karasi, Dušan Bajević, Vladimir Petrović, Danilo Popivoda i Franjo Vladić.

Sudbina je htjela da prvi meč na Svjetskom prvenstvu Jugoslavija ponovo odigra na “Vald stadionu” u Frankfurtu. Bila je to premijerna utakmica na Mundijalu u Njemačkoj, a rival je bio ni manje ni više nego branilac titule i u to vrijeme trostruki šampion svijeta – moćni Brazil. Nije bilo golova poslije 90 burnih minuta, a utisak je bio da su “Plavi” nadigrali Brazilce i da su mogli do trijumfa.

Uslijedio je čuveni meč protiv Zaira u Gelzenkirhenu i pobjeda od čak 9:0 u tom trenutku najubjedljivija u istoriji Mundijala. Bajević je mrežu šampiona Afrike pogodio tri puta, a u listu strijelaca upisali su se još Džajić, Šurjak, Katalinski, Bogićević, Oblak i Petković.

Posljednji meč u grupi odigran je protiv Škotske. Šahosvki remi od 1:1 bio je dovoljan za prvo mjesto u grupi i plasman u drugu fazu šampionata. Slijedili su dueli sa donaćinom Njemačkom, Švedskom i Poljskom, ali prije toga došlo je do potpunog raskola u jugoslovenskom timu.

Po jednoj verziji reprezentzativci su tražili da im se već poslije prvog kruga isplati polovina obećanih premije u devizama, a ostatak kad se vrate kući. Rukovodstvo FSJ nije moglo da usliše njihove želje, a baš tog 25. juna pred okršaj sa domaćinom u zvaničnu posjetu Njemačkoj stigao je predsjednik SFRJ Josip Broz Tito. Kopletno rukovodstvo i igrači bili sun a prijemu kod maršala u hoteul Park u Diseldorfu. Nade da će Tito da se pozabavi premijema i ispuni im želje brzo su pale u vodu:

Od tada je prisutna jedna dilema – šta se do sesilo jugoslovenskim reprtezentativcima da nisu osvojili Mundijal. Nakon Titove smrti I raspada Jugolavije krenule su da se objavljuju razne špekulacije.

Tako je hrvatski novinar Tomislav Židak tvrdio da je lično Josip Broz Tito naredio poraz fudbalske reprezentacije Jugoslavije od damaćima na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 1974. Navodno, prodao je reprezentaciju za 700 miliona tadašnjih maraka!

“Poslije tog poraza pukla je priča da je utakmica bila namještena, da smo prodali meč za kredit koji nam je dao njemački kancelar, da je Njmačka kupila titulu svjetskog prvaka, da nikada nismo vratili tih 700 miliona maraka. Ne znam, jednostavno nismo igrali dobro, a i iznutra smo bili truli – priseća se tadašnji golman reprezentacije Enver Marić, kasnije čuvar mreže Šalkea.

Poslije poraza od Nijemaca, nacionalni “Plavi” izgubili su od Poljske i od Švedske, oba puta sa po 2:1 i umjesto u velikom stilu, vratili su se u Jugoslaviji kao gubitnici. Godine su prolazile, a sjenka na učešće na Mundijalui 1974. godine ostala je do današenjeg dana.

Pokojni Ilija Petković demantovao je ove priče:

“Nisu korektne ove priče, pogotovo što je riječ o jednoj od najbriljantnijih reprezentacija u istoriji fudbala. Ekipi za divljenje sa Bekenbauerom, Gerdom Milerom, Fogtsom, Brajtnerom, Majerom… Nemojte, nije sportski. Da ne pričam koliko je degutantno spominjati mrtvog čovjeka, optuživati da je prodao utakmicu. Nisam bio član SKJ, ali nije u redu… Ružno je, mnogo – kazao je svojevremeno Petković za “Žurnal”.

Svoje mišljenje izneo je mnogo godina kasnije i Ivan Buljan. Konstatovao da je selektor Miljanić tada povlačio čudne poteze.

“Ne bih tako rekao, iako se prelomilo preko mojih leđa. Ispao sam iz tima, koliko se sjećam i Bogićević. Možda i Bajević. Ušli su Popivoda i Jerković… Nema to blage veze, mislim to s parama. Ko j to tad smio da pomisli, da kaže da se pusti utakmica?! Ko? Ja ću da vam kažem – niko! (Naj portal)

Zanimljivosti

Misterije: Kako je grad sa 40.000 stanovnika nestao preko noći?

Published

on

Prije oko 4.500 godina nastao je grad Mohendžo-daro, koji se nalazio na području današnjeg Pakistana. Grad je na svom vrhuncu imao i do 40.000 stanovnika. Onda je iznenada nestao u ruševinama.

Mohendžo-daro je jedno od najvećih gradova civilizacije Harapan ili civilizacije doline Inda. Rakhaldas Bandiopadhiai ga je otkrio 1922. godine.

Parirao velikim silama

Tokom 1930-ih, velika iskopavanja su sprovedena na lokalitetu pod vođstvom Sir Johna Marshalla, D.K. Dikshita i Earnesta MCcaya.

Iskopavanja se i dalje sprovode. Međutim, želja mnogih arheologa je da se ovo nalazište maksimalno zaštiti od spoljnih faktora ili da se zatrpa, jer će brzo nestati.

Ovaj grad je, bez sumnje, parirao velikim silama starog Egipta, Mesopotamije i Krita. Život u ovom gradu je trajao jako dugo, on se razvijao i rastao, dok iznenadan nije pao i nestao.

Drugi gradovi civilizacije u dolini Inda propale su otprilike u isto vrijeme.

Inače, Mohendžo-daro u prevodu na znači “Humka mrtvih ljudi”. Prema UNESCO-u, nalazište se prostire na 250 hektara. Ali je samo trećina arheološki iskopana.

Grad je nastao oko 2.500 godina prije nove ere i njegova izgradnja je bila dobro planirana, na šta ukazuje urbani plan grada. Veći dio grada bio je izgrađen od pečene cigle, koje su bile standardizovani građevinski materijal.

Na svom vrhuncu, metropola je imala ravne puteve koji su se ukrštali pod pravim uglom, stvarajući gradske blokove poređane sa gradskim centrima, javnim kupatilima, kulturnim centrima, sakralnim građevinama za sveštenike, složenim sistemom odvodnjavanja i velikom žitnicom.

Ovo je 10 najljepših svjetskih gradova: POGODITE KOJI JE PRVI NA LISTI

Kuće su bile opremljene kupatilima od cigle, a mnoge su imale i toalete. Otpadne vode iz njih su odvođene u dobro izgrađene kanalizacije koje su tekle duž središta ulica, pokrivene ciglama ili kamenim pločama. Cisterne i bunari fino izgrađeni od pečene cigle su održavali javne zalihe pitke vode.

Pored svega što drevni grad jedne civilizacije može da sadrži bilo bi očekivano pronaći i grad mrtvih, odnosno groblje. Ali groblje nije otkriveno. Umjesto toga pronađeni su skeletni ostaci 40 osoba rasuti po čitavom drevnom gradu.

Napušteni grad

Oko 1800. do 1700. godine prije nove ere, Mohendžo-daro biva napušten. Ranije se mislilo da je grad uništen napadom spoljnih neprijatelja, poput indoevropljana. Međutim, nema tragova požara, niti bilo kakve razorne katastrofe.

U slojevima ruševina, pepela i krhotina nađeno je 40 skeleta. Neki su ležali na ulicama u zgrčenim položajima poput žrtava kastastrofalnog događaja.

U prostoriji sa javnim bunarom, u jednom dijelu grada, pronađeni su skeleti dvije osobe za koje se činilo da su očajnički koristile svoje posljednje ostatke energije da se popnu uz stepenice i da izađu na ulicu.

U blizini su ležali prevrnuti ostaci još dvojice. Na drugim mestima u toj oblasti pronađeni su “čudno izobličeni” i nekompletni ostaci devet osoba, vjerovatno bačenih u jamu.

U uličici između dvije kuće u drugoj oblasti, još šest skeleta je bilo prekriveno zemljom.

Često se ova scena na nalazištu dovodila u vezu sa napadom neprijatelja.

Međutim, fizičko antropološka studija Keneta Kenedija dokazala je da oni nisu ubijeni, već da su umrli od nečega drugog što nije ostavilo tragove na skeletnim ostacima.

Uspomene iz sarajevskih kafića: ŠTA PIJEŠ, ŠTA ĆE TI TREBA POPITI?

Budući da je ona sprovedena jako davno, nije na odmet odraditi ponovo antropološku analizu skeleta sa fizičko-hemijskim analizama, prenosi Nova.

Značajni dokazi

Jedna od novijih teorija jeste da je drevni grad pretrpio velike poplave i da su ljudi umrli od posljedica bolesti koje se prenose vodom, kao što je kolera.

Nedavna istraživanja otkrila su značajne dokaze o poplavama u Mohendžo-darou u obliku mnogih slojeva muljevite gline.

Rijeka Ind je bila sklona da promijeni svoj tok i kroz vjekove se postepeno kretala prema istoku, što je povremeno dovodilo do poplava unutar granica grada.

Zaista, činilo se da su masivne platforme od cigli na kojima je izgrađen grad i utvrđenja oko njegovih dijelova dizajnirani da obezbijede zaštitu od takvih poplava.

Uslovi bi bili idealni za širenje bolesti koje se prenose vodom, posebno kolere, iako se ne može dokazati da su se pojavile epidemije kolere.

Možda je u pitanju neka druga zarazna bolest, za koju su neophodna dodatna ispitivanja skeleta, prenosi “sveoarheologiji”.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending