Pratite nas

Info

Davor Nujić se pokajao: U KREŠEVU JE KAMENOLOM VAŽNIJI OD POLJOPRIVREDE!?

Published

on

Davor Nujić iz okoline Kreševa, u srednjoj Bosni, stanuje u blizini kamenoloma i tvornice kreča koji svojim radom, kako kaže, čine život nepodnošljivim. Zbog prašine u zraku, na kućama i oranicama, Davor strahuje za zdravlje svoje porodice, a njegovi poljoprivredni usjevi godinama propadaju.

“Zimi je malo bolje, jer sad rade slabijim kapacitetom. No, čim dođe proljeće, šta god da posadimo ne može se koristiti. Sve je sivo od prašine”, ističe on za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Davor se u kreševsko selo Bjelovići prije nekoliko godina vratio iz Njemačke. Danas nije siguran da je donio ispravnu odluku.

“I ovo malo djece što je ostalo u selu nema priliku da se igra vani zbog prašine. Vratio sam se da živim u Bosni i ovdje odgajam djecu. No, ispostavilo se da je to velika greška”, kazao je.

Mještani sela Bjelovići i drugih naselja u blizini Kreševa, gradića udaljenog tridesetak kilometara od Sarajeva, godinama traže od institucija vlasti da zaustave zagađenje okoliša. Od 2018. godine, nekoliko puta su izlazili na proteste, obavještavali policiju i inspekciju, te potpisivali peticije o čemu je izvještavao i RSE.
Mještani, konkretno, traže da se zaustavi iskopavanje kamena na lokalitetima Rastovica i Krčevine, te tvrde da ne postoje dozvole za rad na tom području.

Kamenolom i tvornica kreča pripadaju firmi BFS d.o.o. Kreševo. Direktorica ove firme Sanela Kozadra, do objave teksta, nije odgovorila na pitanja RSE o navodima o radu bez potrebnih dozvola, te o koracima koje kompanija poduzima protiv zagađenja okoliša.

Koncesije u BiH u nadležnosti su države, te entitetskih i kantonalnih vlasti, kao i vlasti Brčko distrikta. Vlast na državnom nivou nadležna je samo za koncesije za međuentitetske i međudržavne projekte, dok o svim ostalim, ovisno o vrsti i veličini projekta, odlučuju entitetske vlade.U Federaciji BiH ta je nadležnost, kao i za ostale neophodne dozvole, podijeljena između entiteta i vlada deset kantona.

Koncesiju firmi BFS iz Kreševa dodijelila je 2018. godine Vlada Srednjobosanskog kantona (jednog od deset kantona u entitetu Federacija BiH). Kantonalni ministar privrede Nisvet Hrnjić potvrdio je za RSE da je proteklih godina sporan kamenolom na lokacijama Rastovica i Krčevine, na kojem firma BFS nema dozvole za eksploataciju.

Kantonalna rudarska inspekcija 2019. godine zapečatila je tu lokaciju, ali Hrnjić ističe da time nije zaustavljen rad.

“Inspekcija je to zapečatila. No, u više navrata prilikom kontrole pronašla je tragove rudarenja. Dakle, sve skupa protuzakonito”, kazao je Hrnjić.

Po njegovim riječima, za drugi kamenolom “Sutješčina”, firma BFS duguje Vladi Srednjobosanskog kantona koncesionu naknadu, u iznosu od oko 400 hiljada maraka.

Zbog svega je kantonalno Ministarstvo privrede podiglo tužbu, a Vladi Srednjobosanskog kantona predloženo je raskidanje ugovora o koncesiji.

“Vlada je firmi dala rok od 60 dana da ispravi propuste, a ukoliko to ne učini Ministarstvo će predložiti raskid koncesije”, ističe Hrnjić, inače kadar Stranke demokratske akcije (SDA).

No, Hrnjić priznaje da ova kompanija godinama ima i podršku određenih političkih opcija u Vladi SBK, u kojoj su ministri iz SDA i Hrvatske demokratske zajednice (BiH).

Inače, o firmi iz Kreševa i njenom radu nema mnogo dostupnih informacija. U Registru poslovnih subjekata u BiH, kao osnivač ove kreševske firme navodi se kompanija BFS GmbH, sa sjedištem u Minhenu. (Naj portal)

Info

Kakav mangup: GLUMIO RETARDA DA BI GA SESTRE KUPALE, A POJEDINE I ZADOVOLJAVALE

Published

on

Dvadesetdevetogodišnji Rutledž Deas Četvrti iz Luizijane priveden je u policijsku stanicu poslije silnih prevara koje je prethodnih mjeseci izvodio kući sa medicinskim osobljem.

On se mjeecima pretvarao da je mentalno hendikepirana osoba kako bi od sestara koje bi dolazile kući dobijao naklonost, kupanje i njegu, piše Oxygen.com.

Rutledž je po internetu istraživao koje su službe bile najpogodnije za ispunjenje bolesnih fantazija. Prednost su imale one koje su na sajtovima pokazivale i kako izgledaju sestre.

Potom bi ih zvao telefonom govoreći da je on zaista Rutledž, ali je tražio pomoć za 18-godišnjeg brata “Korija” koji naravno nije postojao.

Potom bi ih čekao na vratima govoreći im da je “stariji bata” Rutledž na poslu i da ga je ostavio samog. Konstantno bi pred sestrama glumio da je mentalno poremećen i one su redom padale na to.

Od žena je tražio da ga prije svega kupaju i mijenjaju mu pelene, a nekima je zahtijevao mu miluju međunožje jer se tako, kako im je govorio “lakše opušta pred spavanje”. Dvije sestre su pristale na to, a kod jedne se “Kori” otkrio.

“Nije mogao da sakrije potpunu uzbuđenost i zgrabio je ženu u kadu kraj sebe. Momentalno je otkrio svoje pravo lice i ona je istrčala i vrištala.

Rutledž se tu uplašio da će biti otkriven, pa se pretvarao da plače poput malog djeteta. Nažalost po njega, ta gluma više nije prolazila i sestra ga je prvo prijavila ustanovi za koju radi, a onda je kontaktirana i policija”, rečeno je u policijskoj stanici u Uačita Parišu, Luizijana.

Rutledž Deas Četvrti dobio je petogodišnju uslovnu kaznu i 400 sati dobrotvornog rada. (Naj portal)

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending