Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Budite se zapušenog nosa, a nije prehlada niti alergija: MOŽDA JE REFLUKS

Published

on

Često vam se dešava da se probudite sa začepljenim nosom, a niti ste prehlađeni, niti patite od alergija, sobu prije spavanja uvijek dobro provjetrite i vazduh u njoj nije suh? Pitate se šta se događa i kako da se riješite ovakvih situacija.

Uzrok može biti hrana! Naime, ako ste kasno uzeli obilan obrok, začinjena jela ili samo malo kiselog voća – to može uticati na vaše disanje. Krivac je često gastroezofagealna refluksna bolest (GERB ili GORD), odnosno kiselina koja, dok ležite, putuje tamo gdje ne treba – prema vašem nosu i sinusima.

Ovo oboljenje, kojem su najviše podložni pušači, gojazne osobe, trudnice i oni koji uzimaju određene lijekove, može vrlo lako da izazove post-nazalnu sekreciju, a to je kada se sluz iz vašeg nosa sliva niz grlo. Uz začepljeni nos, javlja se i hronični kašalj kao i osjećaj zategnutosti u gornjim disajnim organima.

Osim spomenutih simptoma, vremenom možete osjetiti i znakove poput bola prilikom gutanja, pojačanog lučenja pljuvačke, gubitka težine, neprijatnog zadaha, suhoće u ustima i bolova u grudima.

Zato, da biste se riješili začepljenog nosa ujutro, posavjetujte se sa ljekarom i provjerite da nije riječ upravo o refluksu, te pristupite liječenju.

Za početak, kako bi izbjegli problem koji utiče na milione ljudi širom svijeta, vrlo je važno da slijedite jednostavna pravila – nemojte jesti pred odlazak na spavanje, izbjegavajte kiseline, začine i masnu hranu, kao i alkohol. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending