Pratite nas

Razglednice

Božija kuća na vrh brda: NAJSTARIJA DŽAMIJA U BiH SAGRAĐENA GDJE SU SE SOKOLOVI LEGLI  

Published

on

Stara utvrda Kušlat i u njoj džamija već stoljećima izazivaju znatiželju putnika kroz dolinu rijeke Drinjače u Konjević Polju kod Zvornika. Džamija Kušlat smatra se najstarijom vojnom džamijom na prostoru Bosne i Hercegovine, a izgrađena je u 15. stoljeću, u vrijeme kada su Osmanlije osvajale Bosnu

Nalazi se na putu između Zvornika i Konjević Polja, na mjesto susreta dvije prekrasne zelene rijeke Drinjače i Jadar, na okomitoj stijeni 15 km južno od Zvornika, nastao u davnom 13. vijeku, nalazi se srednjovjekovni grad Kušlat.

Danas se na ovom mjestu, pored ostataka srednjovjekovnog grada, može naći i jedna mala džamija, koja je ujedno i prva džamija izgrađena u Bosni i Hercegovini, i to baš na mjesto gdje su se onomad legli sokolovi…

Kušlat džamija sagrađena je na vrhu visoke stijene unutar stare utvrde. Namijenjena je bila potrebama posade osmanske vojske.

Riječ je o specifičnom objektu čiji su zidovi svjedoci gotovo 500 godina turbulentne bosanske historije. No, i sami su postali dio te teške historije. U zločinačkim pohodima zapaljena je u februaru 1993. godine.

Do Kušlat džamije se može doći samo pješice, i to iz pravca rijeke Drinjače i naselja Pahljevići. Put koji vodi do ove Božije kuće je sam po sebi poseban. Prema riječima predsjednika Medžlisa islamske zajednice Zvornik Mustafe Muharemovića, tvrđava Kušlat je prije dolaska Osmanlija predstavljala srednjovjekovni utvrđeni grad. Iz ove utvrde štićeni su karavani, ali i obični putnici.

Nakon dolaska Osmanlija, a iz duhovne i vjerske potrebe njihovih vojnika, nastala je Kušlat džamija. Za nju čuveni putopisac Evlija Čelebija veli da je Ebul Fethova, što znači da je izgrađena za vrijeme vladavine sultana Mehmeda II el-Fatiha (Osvajača).

„Kušlat je imao strateški značaj s obzirom da se nalazio na prometnici između Srebrenice i Zvornika, gdje su se nalazili karavanski putevi. Ovuda se, također, izvlačila ruda iz Srebrenice“, priča Muharemović za agenciju Anadolija (AA).

Postoji nekoliko verzija o tome kako je tvrđava Kulašt dobila ime.

Muharemović objašnjava da naziv Kušlat potječe od imena bosanske plemićke porodice Kuršlatovića. No, u narodu je poznata i priča da je tvrđava Kušlat ime dobila po ptičjem gnijezdu.

U ovoj džamiji derviši su mnogo zikrili, slaveći Stvoritelja netaknute prirode ovog djela BiH.

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending