Pratite nas

Dijaspora

Bend “GIFT” najavio spektakl 30. maja u beogradskoj mts Dvorani

Published

on

Joca Ajkula i Dejan Timotijević

U sinergiji sa Simfonijskim pop-rock orkestrom “Strings’n’roses”, koji čine istaknuti muzičari Beogradske filharmonije, bend “GIFT” će 30. maja u beogradskoj mts Dvorani održati poseban spektakl.

Muzički doživljaj

Na već izuzetne i atraktivne nastupe ovog benda, koji od 1999. godine svoju karijeru zasniva na izvanrednom izvođenju najvećih hitova osamdesetih godina prošlog vijeka, dodati su aranžmani za Simfonijski orkestar. Time će kompletan muzički doživljaj dobiti potpuno novu dimenziju kroz „live“ izvođenje i savremenu zvučnu i vizuelnu produkciju.

Spektakl je najavljen pod savršeno ukomponovanim imenom, “Gifts and Roses, Symphonic Show of 80’s”. On
predstavlja kombinaciju imena benda i orkestra. Prepoznatljivi i autentični frontmen benda “GIFT”, Jovan Matić, poznatiji kao Joca Ajkula, i Dejan Timotijević, violončelista orkestra, otkrili su predstavnicima medija da su izuzetno
zadovoljni kako teku probe i da se raduju udruživanju snaga.

Govoreći o muzičkom projektu spajanja dva muzička “jezgra”, koji će premijerno biti održan u mts Dvorani, Joca Ajkula je bio iskren:

San umjetnika

– Veliko je iskustvo za nas. Mislim da je san svakog umjetnika da se uplete sa plemenitim klasičnim instrumentima. Prvenstveno duvačima, koji su sekcija, koja je također prisutna u ovom bendu. Ono što je možda najveći izazov – svirati na sceni sa 33 muzičara.

Predvoditi jedan ovakav orkestar je prije svega velika odgovornost, ali mogućnosti su magične. Dodao je da će publika imati priliku da osjeti spajanje struje u rokenrolu i akustičnih instrumenata u sinergiji, čime će se stvoriti nešto što on zove umjetnost.

Dejan Timotijević ispred orkestra kaže da je do saradnje sa bendom ”GIFT” došlo lako, jer su im se energije odmah prepoznale i poklopile:

– Uvijek kada se desi sudar nekih ideja, to bude fenomenalno, zato pozivamo sve da dođu 30. maja, jer jedno je sigurno, neće pogriješiti –  samouvjereno je istakao Timotijević.

Poznati britpop bend “GIFT”, koji je nastao prije 25 godina, poznat je po svojim “kaverima” ili obradama pjesama i nastupima u brojnim beogradskim klubovima. Bend je najprije stekao lokalnu, a potom i regionalnu popularnost, svirajući pjesme bendova i izvođača, kao što su Suede, Radiohead, Placebo, David Bowie, Depeche Mode…

Najbolja pjesma

Još širu popularnost stiču učešćem na srbijanskom izboru za prestižni Eurosong. Pjesmi za Evroviziju (PZE) 2022. godine, sa pjesmom “Haos”, kada su se plasirali u finale ovog takmičenja. Na ovogodišnjoj PZE, u revijalnom dijelu, publika je imala priliku da se podsjeti muzike najpoznatije evrovizijske grupe ABBA.

 

Ona je prije tačno 50 godina pobijedila na “Eurosongu” sa pjesmom “Waterloo”, inače najboljom evrovizijskom pjesmom svih vremena.

Privilegiju da ožive numere ovog švedskog kvarteta u svom muzičkom stilu je, između ostalih, imao i “GIFT”.
Ovaj poseban projekat “Gifts and Roses, Symphonic Show of 80’s” je nastao sa željom da se mnoga popularna muzička djela 80-ih godina upakuju u novo ruho današnje bogate i raskošne produkcije. Realizuje se pod producentskom rukom Predraga Cvetkovića, Rock Opera, Disco Opera, koji donosi čuvene hitove u svježim i obogaćenim simfonijskim aranžmanima violončeliste Dejana Timotijevića.

Čuveni umjetnici

Timotijević je za vrijeme svoje dugogodišnje karijere sarađivao sa čuvenim umjetnicima, kako iz svijeta klasične muzike (Zubin Mehta, Ivo Pogorelic, Monserat Kabalje, …), tako i sa mnogim stranim i domaćim pop-rock izvođačima (Sting, Andrea Boccelli, Bajaga, Zdravko Čolić, Marija Šerifović, Sergej Ćetković, Željko Joksimović, …).

Tekst i foto: Slavica Danilović (Naj portal)

Dijaspora

Šta je Brajlović u Bosni, to je Belmin u Njemačkoj

Published

on

Kada uđete u restoran Belmina Čostovića u njemačkom Neu-Ulm imate osjećaj da ste u Bosni i Hercegovini.

Belminov restoran „Traditionelle Balkanküche by Belmin“ u potpunosti odiše Bosnom i Hercegovinom. Na ulazu u restoran nalaze se lutke koje su odjevene u narodnu nošnju, kao i stara šivaća mašina. Belmin dolazi iz Tešnja, a svoj životni put je nastavio u Njemačkoj.

– Trudim se da pravim tradicionalnu balkansku hranu. Za restoran kažem da je balkanski. Gledam da u njemu svaka zemlja ima nešto svoje – govori Belmin za YouTube kanal Auslenderi.

U BiH je radio kao električar, a zatim odlazi u Italiju, gdje je živio 12 godina. I tamo je imao svoje restorane. Njegova supruga je izrazila želju da dođu u Njemačku u kojoj već pet godina grade život.

– Čovjek ima uspone i padove, a izgubio je tek onda kada odustane. Nikada ne smijete odustati. Idite samo naprijed. Propao si kada si odustao. Uvijek imam nove ideje. Ovih dana idem po dozvole jer pokrećemo još jedan biznis i imat ćemo pokretne grilove – otkriva Belmin.

U njegovoj porodici su svi veliki gurmani i on sam je zavolio kuhanje.

– To mi je u krvi. Bilo koji posao da radiš, moraš da ga voliš. Da bi meso bilo dobro treba da se zagrije. Restoran ne zavisi samo od mene, nego od cijelog tima. Prenosim im moje iskustvo. Ćevap je specifičan i stalno ga treba okretati. Poznati smo i po miješanom mesu. Šta je Sejo Brajlović u Bosni, to je Belmin u Njemačkoj. Imam najbolje pečenje i prodam tonu ćevapa mjesečno – između ostalog kaže Čostović.

Njegov razgovor za Youtube kanal Auslenderi možete poslušati na linku:

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending