Pratite nas

Dijaspora

Bend “GIFT” najavio spektakl 30. maja u beogradskoj mts Dvorani

Published

on

Joca Ajkula i Dejan Timotijević

U sinergiji sa Simfonijskim pop-rock orkestrom “Strings’n’roses”, koji čine istaknuti muzičari Beogradske filharmonije, bend “GIFT” će 30. maja u beogradskoj mts Dvorani održati poseban spektakl.

Muzički doživljaj

Na već izuzetne i atraktivne nastupe ovog benda, koji od 1999. godine svoju karijeru zasniva na izvanrednom izvođenju najvećih hitova osamdesetih godina prošlog vijeka, dodati su aranžmani za Simfonijski orkestar. Time će kompletan muzički doživljaj dobiti potpuno novu dimenziju kroz „live“ izvođenje i savremenu zvučnu i vizuelnu produkciju.

Spektakl je najavljen pod savršeno ukomponovanim imenom, “Gifts and Roses, Symphonic Show of 80’s”. On
predstavlja kombinaciju imena benda i orkestra. Prepoznatljivi i autentični frontmen benda “GIFT”, Jovan Matić, poznatiji kao Joca Ajkula, i Dejan Timotijević, violončelista orkestra, otkrili su predstavnicima medija da su izuzetno
zadovoljni kako teku probe i da se raduju udruživanju snaga.

Govoreći o muzičkom projektu spajanja dva muzička “jezgra”, koji će premijerno biti održan u mts Dvorani, Joca Ajkula je bio iskren:

San umjetnika

– Veliko je iskustvo za nas. Mislim da je san svakog umjetnika da se uplete sa plemenitim klasičnim instrumentima. Prvenstveno duvačima, koji su sekcija, koja je također prisutna u ovom bendu. Ono što je možda najveći izazov – svirati na sceni sa 33 muzičara.

Predvoditi jedan ovakav orkestar je prije svega velika odgovornost, ali mogućnosti su magične. Dodao je da će publika imati priliku da osjeti spajanje struje u rokenrolu i akustičnih instrumenata u sinergiji, čime će se stvoriti nešto što on zove umjetnost.

Dejan Timotijević ispred orkestra kaže da je do saradnje sa bendom ”GIFT” došlo lako, jer su im se energije odmah prepoznale i poklopile:

– Uvijek kada se desi sudar nekih ideja, to bude fenomenalno, zato pozivamo sve da dođu 30. maja, jer jedno je sigurno, neće pogriješiti –  samouvjereno je istakao Timotijević.

Poznati britpop bend “GIFT”, koji je nastao prije 25 godina, poznat je po svojim “kaverima” ili obradama pjesama i nastupima u brojnim beogradskim klubovima. Bend je najprije stekao lokalnu, a potom i regionalnu popularnost, svirajući pjesme bendova i izvođača, kao što su Suede, Radiohead, Placebo, David Bowie, Depeche Mode…

Najbolja pjesma

Još širu popularnost stiču učešćem na srbijanskom izboru za prestižni Eurosong. Pjesmi za Evroviziju (PZE) 2022. godine, sa pjesmom “Haos”, kada su se plasirali u finale ovog takmičenja. Na ovogodišnjoj PZE, u revijalnom dijelu, publika je imala priliku da se podsjeti muzike najpoznatije evrovizijske grupe ABBA.

 

Ona je prije tačno 50 godina pobijedila na “Eurosongu” sa pjesmom “Waterloo”, inače najboljom evrovizijskom pjesmom svih vremena.

Privilegiju da ožive numere ovog švedskog kvarteta u svom muzičkom stilu je, između ostalih, imao i “GIFT”.
Ovaj poseban projekat “Gifts and Roses, Symphonic Show of 80’s” je nastao sa željom da se mnoga popularna muzička djela 80-ih godina upakuju u novo ruho današnje bogate i raskošne produkcije. Realizuje se pod producentskom rukom Predraga Cvetkovića, Rock Opera, Disco Opera, koji donosi čuvene hitove u svježim i obogaćenim simfonijskim aranžmanima violončeliste Dejana Timotijevića.

Čuveni umjetnici

Timotijević je za vrijeme svoje dugogodišnje karijere sarađivao sa čuvenim umjetnicima, kako iz svijeta klasične muzike (Zubin Mehta, Ivo Pogorelic, Monserat Kabalje, …), tako i sa mnogim stranim i domaćim pop-rock izvođačima (Sting, Andrea Boccelli, Bajaga, Zdravko Čolić, Marija Šerifović, Sergej Ćetković, Željko Joksimović, …).

Tekst i foto: Slavica Danilović (Naj portal)

Dijaspora

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Published

on

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.

Izrada statuta

Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.

– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.

– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje,  kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.

Saradnja s Bošnjacima

– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.

Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?

– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.

– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.

4000 Bosanaca

Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?

– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending