Zanimljivosti
U Visokom predstavljen projekat modernizacije u poljoprivredi: Digitalizacija je u budućnosti neophodna ako mislimo sa njiva jesti zdravu hranu i osigurati budućnost našoj djeci
U Visokom predstavljen projekat modernizacije u poljoprivredi
Unaprijeđivanje i moderniziranje poljoprivrede u našoj zemlji kroz digitalizaciju i primjenu novih tehnologija u proizvodnji je budućnost.
Inovativna rješenja
Upravo to je bila tema okruglog stola koji je održan u Parku Ravne II u Visokom, a na kojem su govorili Dženan Hodžić (ljubiteljima muzike u našoj zemlji poznat kao dr. Zo) i Dženan Smajić, koji već dugo vremena rade na ovom zahtjevnom projektu, čiji cilj je pomoći poljoprivrednicima u Bosni i Hercegovini da unaprijede svoje proizvodne procese, povećaju efikasnost i smanje troškove kroz inovativna rješenja.
Njihov projekat se fokusira na digitalizaciju poljoprivrednog sektora kroz primjenu naprednih tehnologija kao što su umjetna inteligencija (AI), Internet stvari (IoT), robotika i dronovi, a dosadašnje aktivnosti realizovane su u okviru EU4AGRI projekta koji finansira Evropska unija.
Vrijednost projekta je 20 miliona eura, uz zajedničko sufinansiranje Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Češke razvojne agencije (CzDA). Projekat „Podrška Evropske unije za konkurentnost poljoprivrede i ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini“ (EU4AGRI) je četverogodišnja inicijativa (2020-2024), sa ciljem modernizacije poljoprivredno-prehrambenog sektora, otvaranja novih i zadržavanja postojećih radnih mjesta, te podrške oporavku od krize prouzrokovane COVID-19 virusom u Bosni i Hercegovini.
Dženan Smajić je ovom prilikom kazao da su pokazali kako je neophodno omogućiti farmerima pristup različitim vrstama finansiranja.
Ozbiljne investicije
– Moraju se praviti ozbiljne investicije u ovom sektoru jer je digitalizacija neophodna u poljoprivredi, ako mislimo jesti zdravu hranu i osigurati budućnost našoj djeci. I zašto poljoprivreda mora biti težak posao? Može se olakšati, ali su neophodni pristupi finansijama – istakao je Smajić.
Jedan od ključnih aspekata njihovog projekta je korištenje AI tehnologije za automatsko praćenje zdravlja usjeva i ranu detekciju bolesti i štetočina.
– Mi smo napravili vlastitu neuronsku mrežu tj. naš AI koji je usmjeren na poljoprivredu. Naši roboti opremljeni kamerama pregledaju biljke sa tla, dok dronovi prikupljaju podatke iz zraka, omogućavajući sveobuhvatan pregled stanja usjeva. Integracija s IoT senzorima omogućava praćenje uvjeta u tlu i okolišu u realnom vremenu, što poljoprivrednicima daje konkretne podatke na temelju kojih mogu donositi bolje odluke. Projekat predstavlja važan korak prema modernizaciji poljoprivrede, povećanju konkurentnosti domaćih proizvođača i održivom razvoju kroz optimizaciju resursa i smanjenje otpada.
Naš krajnji cilj je kreirati pametna poljoprivredna rješenja koja će poljoprivrednicima olakšati svakodnevne zadatke i poboljšati njihovu proizvodnju. Mobilnu aplikaciju koja koristi AI farmeri mogu koristiti svakodnevno da snime svoje zasade i odmah dobiju analizu biljke koju su uslikali. Dobiju njenu identifikaciju i “health assesment” biljke. tj. podatak ako je biljku napala neka gljivica ili insekt – kazao je, između ostalog, Smajić na prezentaciji projekta u Visokom.
Naš Salkan
Dženan Hodžić u Visokom govorio je o ličnom asistentu koji je namijenjen isključivo za poljoprivredu.
– To je naš Salkan. Tako smo mu dali ime. Mogu mu se postaviti bilo kakva pitanja iz oblasti poljoprivrede, mogu i druge stvari, ali nije baš vičan estradi, sportu, kroz smijeh je rekao Hodžić i nastavio:
– Salkan je mali uređaj koji stane u džep i kojem se verbalno postavi pitanje, a on isto tako odgovara. Salkan je na prezentaciji predstavio samog sebe. Postavili smo mu pitanje: “Kako se ti zoveš”. On je odgovorio: “Ja sam Salkan. Kako vam mogu pomoći sa vašim poljoprivrednim zasadima” . Slobodan je da odgovori kako hoće, pa odgovori ne budu uvijek identični.
Cilj je da npr. farmer ode u baštu, uslika neku biljku (npr. paradajz) i identifikuje neko eventualno oboljenje. U aplikaciji mu piše koja je vrsta oboljenja (npr. plamenjača) i onda pita Salkana šta mu je raditi da spasi paradajz. Meni je drago da smo došli do ove faze sa projektom i jedva čekam novu sezonu da startam i da sa našim Salkanom surađujem od početka – kazao je Dženan Hodžić.
Hodžić i Smajić su u Visokom predstavili i neuronsku mrežu koju su nazvali LueSee.
– Ova mreža je i ranije postojala i koristila se u nekim USA klinikama i sada sam je samo naučio poljoprivredi. LueSee upravlja svime što se nalazi u sistemu i sa svakim novim podatkom ona uči sve više i više. LueSee u određeno doba dana šalje robote da obiđu zasade sa zemlje i drona da napravi snimak iz zraka. Prikuplja podatke sa senzora (temperature i vlage zraka, kao i temperature i vlage zemlje) i na osnovu toga razmišlja postoji li neka opasnost od pojave kakve baje u zasadima.
Edukacija i obuke
Sa snimaka robota i drona analizira da li je se nešto već pojavilo. Ukoliko vidi da nešto postoji ili ima potencijala da nastane, šalje velikog drona da izvrši prskanje tj. zaštitu ili dohranu. To je jedan od scenarija – kaže Smajić koji dodaje da oprema košta oko 100.000 KM – kaže Smajić.
Hodžić je pojasnio da konkretno za njegovu proizvodnju određenih kultura, poput tikve (hokaido, buternut…) i batata, veliku pomoć pruža poljoprivredni dron za prskanje.
– Ove kulture u određenoj fenofazi imaju potrebu za zaštitom, a posebno folijarnom prehranom i bilo koji drugi način prskanja može samo napraviti štetu. Sa dronom se to mijenja u potpunosti. Moguće je uraditi ove radnje čak i onda kada je podloga mokra, odnosno kada je blato u nasadima. Plus imate pregled šta se dešava na sred parcele. Ono što me čini zadovoljnim je da sam uspio savladati letenje i rad sa dronom.
Do sada nikada nisam koristio ovu stvarčicu, pa sam bio pod pritiskom da nešto ne zeznem. Sistem je super i od velike pomoći, ali poljoprivrednici trebaju proći neku vrstu edukacije i obuke da bi ovo sve koristili na pravi način – kazao je – između ostalog, Hodžić.
Zanimljivosti
VIDEO Edin Čaušević, najmlađi taksista u Evropi za ‘Naj portal’: Mi smo ambasadori Sarajeva
Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.
Osmijeh od uha do uha
Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.
Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.
– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.
Njihovo dijete
Kako su te prihvatili stariji taksisti?
– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.
Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.
– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.
Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.
– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.
Student Informatike
Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?
– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.
Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:
– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.
Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?
– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.
Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.
Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON