Pratite nas

Zanimljivosti

CompanyWall – bonitetna kuća pomaže kompanijama da unaprijede poslovanje

Published

on

CompanyWall je renomirana bonitetna kuća osnovana s ciljem pružanja pomoći poslovnim subjektima u unapređenju njihovog poslovanja pronalaženjem i povezivanjem sa novim klijentima.

Ekonomski faktori

CompanyWall se, također, bavi provjerom potreba i likvidnosti, kao i poboljšanjem efikasnosti rada analizom finansijskih podataka i mnogih ekonomskih faktora.

Višegodišnje iskustvo CompanyWall svakodnevno obogaćuje kroz uspjehe na nekoliko različitih tržišta u Evropi. Bonitetna i analitička kuća CompanyWall nabavlja pakete svih godišnjih izvještaja od nacionalnih registara u regionu, na osnovu kojih kreira dubinske analize poslovanja za svoje, kao i za potrebe svojih klijenata.

Pored Slovenije, CompanyWall posluje i u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Makedoniji, Mađarskoj i Velikoj Britaniji. Kompanija zapošljava stručnjake iz oblasti ekonomije, finansija, IT sektora, marketinga… U BiH bonitetna kuća CompanyWall posluje od 2019. godine.

CompanyWall sa državnim registrima potpisuje ugovornu obavezu. To podrazumijeva da se na portalu kompanije objavljuju najtačniji ažurirani podaci iz zvaničnih izvora, sa posljednjim verzijama izvještaja u koje su firme sa svakog obuhvaćenog tržišta unijele eventualne potrebne ispravke.

Nova partnerstva

Svojom uslugom, CompanyWall klijentima pomaže da riješe dileme poput onih zbog čega su važne bonitetne ocjene, kako se one tumače, a možda i važnije od toga – odgovoriti na pitanja – koliko je različitih poslovnih djelatnosti u državi, koliko preduzeća i preduzetnika te koji su najbolji učesnici na tržištu i s kakvim rezultatima posluju.

Bilo da neka kompanija želi investirati ili sklopiti nova partnerstva, analiza finansijskog poslovanja firmi za koje su zainteresirane bit će im od velike koristi.

Bonitetni izveštaj privrednim subjektima omogućava da na brz, jednostavan i jasan način steknu uvid u sveukupno poslovanje preduzeća, bilans stanja, pokazatelje, prikaze uspjeha i druge podatke. Također, zarad lakšeg razumijevanja sadrži i grafičke prikaze analize finansijskih podataka.

Svaki bonitetni izvještaj sadrži i bonitetnu ocjenu preduzeća.

Bonitetna, odnosno, finansijska ocjena je detaljan pregled poslovanja određene firme ili samostalnog preduzeća koji se temelji na analizi poslovanja u prethodnoj godini. Portal CompanyWall Business nudi bonitetnu ocjenu te kombinaciju statičke i dinamičke ocjene. Statička ocjena je proračun više pokazatelja iz godišnjeg izvještaja za prethodnu godinu, a dinamička se kroz godinu mijenja.

Bonitetna ocjena

Statička ocjena sastoji se iz pokazatelja uspješnosti i likvidnosti, dok na dinamički dio ocjene utiču faktori kao što su blokade, dugovi, djelatnosti, odnos između prihoda iz državnog budžeta i iz privatnog sektora, sudski postupci, platežna moć.

Bonitetna ocjena svih firmi na portalu CompanyWall Business dobijena je detaljnim analizama vrhunskih ekonomskih stručnjaka i finansijskih analitičara. Bonitetne ocjene privrednih subjekata razvrstane su u bonitetne razrede, od najvišeg AAA do najnižeg CCC.

Pored svih funkcija koje portal nudi, CompanyWall Business najboljim kompanijama iz BiH dodjeljuje i certifikat bonitetne izvrsnosti. Kao znak i garanciju dobrog i postojanog poslovanja firme.

Certifikat bonitetne izvrsnosti dodeljuje se najuspješnijim firmama u štampanom obliku. Pored toga, certifikat firme dobijaju i u elektronskom obliku. Pri tome ga kompanije na taj način mogu postaviti u potpisu svoje elektronske pošte. Certifikati olakšavaju firmama da budu prepoznatljivije. A poslovnim partnerima da brže i sigurnije ostvaruju saradnju.

Ključni značaj

Kompanija CompanyWall prepoznala je potrebe tržišta i odgovorila na njih s ciljem maksimalnog olakšanja poslovanja za privredne subjekte na teritoriji BiH. Privredni subjekti u BiH svoje fiinansijske izvještaje. U zavisnosti od entiteta, podnose Finansijsko-informatičkoj agenciji (FIA) i Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF), a CompanyWall s njima potpisuje ugovornu obavezu.

Saradnja s ovim nacionalnim registrima ima ključni značaj za privredne subjekte iz više razloga. Među kojim su transparentnost i dostupnost podataka. Elektronska dostava finansijskih izvještaja, elektronska registracija privrednih subjekata, podrška u pravnim i poslovnim transakcijama. Možda najvažnije od svega jeste jedinstvena baza podataka koju ovaj registar pruža.

Potrebe tržišta

CompanyWall će se truditi i u budućnosti odgovoriti na potrebe tržišta, sve u cilju pomoći privrednim subjektima da unaprijede vlastito poslovanje.

– Inostrane firme s certifikatom bonitetne izvrsnosti imaju veliki kredibilitet na svjetskom tržištu poslovanja. Certifikat je dokaz likvidnosti, dobrog i pouzdanog poslovanja, a time i kvalitetnog rada firme. Stari načini provjera svog budućeg poslovnog partnera ili konkurencije odlaze u zaborav. Sve uz certifikat bonitetne izvrsnosti kao najpouzdaniji dokaz da neka firma dobro posluje – riječi su Maje Kljun, direktorice u firmi CompanyWall.

 

Zanimljivosti

Uspjeh Nihada Mameledžije, jednog od najboljih bh. kuhara: U Saudijskoj Arabiji otvoren restoran sa njegovim imenom i bosanskom kuhinjom

Published

on

Uspjeh Nihada Mameledžije, jednog od najboljih bh. kuhara: U Saudijskoj Arabiji otvoren restoran sa njegovim imenom i bosanskom kuhinjom

Prave bosanske specijalitete, i to po tradicionalnoj recepturi, sada je moguće pojesti i u dalekoj Saudijskoj Arabiji.

Glavni krivac za to je jedan od najboljih bosanskohercegovačkih kuhara Nihad Mameledžija koji je već nekoliko mjeseci stanovnik Al Hofufa, najvećeg grada u oazi Hasi u istočnom dijelu Saudijske Arabije.

Veliko priznanje

Al Hofuf ima mnogo toga za ponuditi posjetiocima. Ovaj grad nudi prekrasne pustinjske krajolike, bogatu historiju i kulturu, kao i predivne parkove i vrtove, a jučer je u njemu počeo sa radom restoran „Chef Nihad“.

Tokom svoje karijere Nihad Mameledžija proputovao je mnogo zemalja, isprobao raznovrsna jela. Kuhao za brojne narode, a sada je kao kruna višedecenijskog rada došao restoran koji nosi njegovo ime.

– Ovo je stvarno veliko priznanje. Arapski investitori odlučili su restoran nazvati mojim imenom. Prvobitna ideja je bila da se zove „Restoran Slow Fusion“, ali su ga na kraju nazvali po meni i u budućnosti eventualno planiraju pokrenuti lanac restorana sa tim brendom, po uzoru na poznate chefove Nusreta Gokcea, Buraka Ozdemira, Jamieja Olivera…

U visokoj gastronomiji je sada trend da se restorani nazivaju imenima chefova i zaista mi je u neku ruku bilo drago na tom prijedlogu, a sa druge strane znao sam kakvu to odgovornost nosi – kaže na početku razgovora Mameledžija.

Nihad je u Saudijsku Arabiju došao na kraći period i nije imao namjeru da se duže zadržava.

Fine dining

– Nisam imao velike planove, ali ponuda koju sam dobio od investitora jednostavno se nije mogla odbiti. Prihvatio sam i vidjet ćemo sad kako će se ta cijela priča odvijati. Restoran smo otvorili 1. oktobra. Prvobitna ideja investitora je bila da to bude gril restoran sa sarajevskim ćevapima kao glavnim proizvodom. No, nakon moje prezentacije cjelokupne bh. kuhinje, ali i dijela balkanskih i mediteranskih specijaliteta, odlučeno je da to bude bosanski-balkanski-mediteranski fine dining.

Jedno od jela koje ih je najviše oduševilo je naš kralj svih pita burek. Arapi jako vole rižu i to basmati i jasmin rižu koje su dvije popularne vrste dugog zrna. Posebno vole biryani i kabsu. To su njihova glavna jela, a, naravno, vole gril. Regija u kojoj se nalazi Al Hofuf dugo je bila pod Osmanskim carstvom tako da vole i tursku kuhinju i dobro prolaze naša jela “na kašiku“, kao što su bamija, sitni ćevap i tarhana – govori Mameledžija.

Arapi vole luksuz, tako da su svi restorani velikih kvadratura i troši se mnogo novca na enterijer u kojem dominira zlato i mermer.

– Vodi se računa u svakom detalju. Same kuhinje su dobro opremljene sa modernom i najnovijom opremom. Veliki izazov ovog posla i samog restorana je kako kreirati jela koja se sviđaju Arapima, jer su oni ljudi sa specifičnim okusima, navikama i željama. To određuje i samu uspješnost restorana. Generalno restorana ima puno, skoro na svakom koraku, i skoro svih svjetskih kuhinja.

Osam nacija

Otvaraju se i zatvaraju, kao i svugdje u svijetu. Neki su uspješni, neki ne i vrlo brzo se zatvaraju nakon samog otvaranja. Još jedan od izazova sa kojima sam se susreo je i radna snaga, koja je problem širom svijeta. U mojoj kuhinji, pored bosanske, imamo još osam nacija. Tu su radnici iz Tunisa, Egipta, Šri Lanke, Indije, Bangladeša, Maroka, Nepala i Kenije. Kuhanje je jedna visoka filozofija, nije baš lako sabrati sve tajne u dvije rečenice. Kada se kuha na visokom nivou, mora se paziti na svaki i najmanji detalj. Da finalni produkt bude ukusan, ali da to i na tanjiru lijepo izgleda – ističe jedan od najboljih bh. kuhara.

Nihadu nedostaje Sarajevo, i, kako kaže, kada čovjek proputuje svijetom shvati zašto svi vole svoju rodnu grudu.

– Saudijska Arabija je lijepa, ali nigdje nema Bosne… AL Hofufu i regija Al Ahsa u kojoj se nalazi je u stvari najveća oaza u Saudijskoj Arabiji. Ima velike zalihe vode pod zemljom, veliki je proizvođač hurmi i zadnje uporište Osmanskog carstva na Arapskom poluotoku.

U blizini je Dammama i Khobara, poznatih gradova u kojima je sjedište naftnog giganta Saudi Aramco, jedne od najuspješnijih svjetskih kompanija. Temperature i klima su nešto na što treba vremena da se čovjek navikne. Zima je jako ugodna sa 30 stepeni Celzijusovih, a cijelo ljeto temperature su oko 50 stepeni – kaže Mameledžija.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending