Pratite nas

Razglednice

Najtopliji grad na svijetu: OVDJE LJUDI PREKO LJETA ŽIVE ISPOD ZEMLJE

Published

on

Coober Pedy rudarski je gradić usred pustinje u saveznoj državi Južnoj Australiji koji je udaljen 846 kilometara od Adelaidea.

U njemu živi oko 3500 stanovnika, a većina je zaposlena u rudniku opala. Coober Pedy nekad nazivaju glavnim gradom opala jer obuhvaća najveći svjetski rudnik tog vrijednog kamena.

Iako su temperature u prosjeku oko 30 Celzijevih stepeni, u ljetnim mjesecima termometar može pokazivati i do 20 stepeni više. Uz to kiše su vrlo rijetke, zbog čega većina stanovništva živi ispod zemlje.

Podzemni stanovi, umjetničke galerije, kafići i crkve opremljene su svim važnim potrepštinama, od struje i vode do interneta. U njima nedostaje tek sunčeve svjetlosti.

Ako ni zbog čega drugoga, stanovništvo mora izaći na površinu zbog hrane jer se trgovine mješovitom robom nalaze iznad zemlje. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending