Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Damir Smajlović 1995. otišao iz Bosne i postao čuveni njemački specijalista: NE ZABORAVLJAMO PACIJENTE S BALKANA

Published

on

Doktor medicine Damir Smajlović, specjalista je interne i porodične medicine, palijativne medicine, akupunkture i nutritivne medicine. Njegova ordinacija nalazi se u mjestu Oer-Erkenschwicku, Kreis Recklinghausen, sjeveroistočna rurska oblast, a u blizini grada Dortmunda.

Rodom iz Lukavca

To je mjesto gdje dolazi veliki broj građana s područja nekadašnje Jugoslavije, ali pacijenti su i Nijemci, ali i iz drugih država. Doktor Smajlović je još jedan od mnogobrojnih ljekara iz BiH, koji su poznati i priznati ljekari u Njemačkoj. Posjetili smo doktora Smajlovića u njegovoj ordinaciji, pa samo sa njim porazgovarali, kako o njegovom poslovnom, tako i privatnom životu.

– Rodom sam iz Lukavca kod Tuzle. U Njemačku sam došao 1995. godine, a po dolasku sam na početku radio kao medicinar i to negdje do 1998. godine. Poslije toga počeo sam da studiram medicinu u Bonnu, gdje sam bio samo jednu godinu, a onda sam nastavio u Aachen-u. Nakon završetka studija odlučio sam da otvorim privatnu ordinaciju. Danas ova moja ordinacija ima negdje od 20.000 do 25.000 pacijenata. Iskren da budem većina je Nijemaca, možda čak više od polovine, ali ima dosta sa Balkana, jednostavno mi smo multi kulti – rekao je doktor Smjalović na početku razgovora za “Naj portal”. 

Šta pacijenti mogu očekivati kada dođu u Vašu praksu, kakve im usluge nudite osim onog redovnog, uobičajenog pregleda?

– Ja sam završio specijalizaciju za internu i opštu medicine. Nudimo kompletan servis interne medicine sa fokusom na kardiologiju, zatim bolesti krvnih sudova i kompletnu porodičnu medicine. Jednostavno nudimo jedan zaista širok spektar dijagnostike.

Vi osim što se bavite svakodnevnim obavezama u ordinaciji, zajedno sa doktorom Destanovićem i još par doktora na neki način pokušavate da pomognete i bolesnicima iz BiH?

– To je u principu jedan projekat nas doktora iz Njemačke, imamo i portal kojeg smo pokrenuli i zove se doktori.ba. Sarađujemo s humanitarnim organizacijama iz BiH, kao što je pomozi.ba. Kada su u pitanju neki zaista teški i specifični slučajevi, pomažemo u rješavanju nekih bitnih pitanja, odgovora, po pitanju medicinskog mišljenja. U principu imamo jedan krug naših ljekara u Njemačkoj, koji su eksperti na poljima medicine. Kada kažem “naših ljekara” ne mislim samo na ljekare koji su porijeklom iz BiH, već i iz drugih država, republika… Preko naših veza obezbjeđujemo jednu kvalitetnu medicinsku terapiju, a tu je i pravna pomoć. Tako da pacijentima koji ne žive ovdje ustvari nudimo sve ono što dobivamo i mi koji živimo ovdje, koji imamo njemačko zdravstveno osiguranje. Dakle sve to radimo mimo našeg radnog vremena, jer pokušavamo koliko toliko da pomognemo i ljudima koji nisu u mogućnosti da se liječe u Njemačkoj.

Bavite se i palijativnom medicinom. Da li je teško pacijentu saopštiti neku jako lošu dijagnozu?

– Naravno da jeste, to ustvari nikada nije lako. Tu moraš ne samo da budeš ljekar, prije svega čovjek sa osjećajem. Uvijek je tu neka prepreka kako to saopštiti, ali i to je dio mog ili našeg posla. Palijativna medicina je jako bitan dio medicine i mora se jako oprezno raditi, jer to je u biti zadnja faza života.

Danas doktori nemaju mnogo vremena za pacijente, ali Vi se u potpunosti posvetite svakom od njih, ne gledajući na sat. Da li imate vremena za privatni žiivot?

– Ni jedan pacijent ne dolazi kod ljekara zato što je zdrav, već što treba pomoć. Bez mog fantastičnog tima, a prije svega moje supruge koja se u prvom redu brine za kuću i djecu, koja je također u praksi involvirana i, hvala joj od srca na tome. A, ja sam došao do jednog momenta u svom životu kada sam shvatio da treba malo da prikočim, da gledam na to da porodica ne ispašta.

Zdravstvene usluge u Njemačkoj nisu više kao što su bile, ali u BiH je još gore?

– Da tako je. Zdravstveni standard je jako opao, prije deset ili petnaest godina, to je u Njemačkoj bilo nešto sasvim drugo. Što se tiče BiH ja nisam involviram u njihovo zdravstvo, nemam informacije iz prve ruke, ali ovo što čujem putem medija ili pacijenata,meni je iskreno žao što je sve to tako po pitanju zdravstvenih usluga u BiH. Ali, nadati se da će biti bolje.

Kakva je saradnja takozvanih “naših ljekara” u Njemačkoj?

– Vrlo smo usko povezani, imamo krug ljekara, na što sam posebno ponosan. Družimo se, imamo socijalne kontakte, trudimo se da sve te kontakte još više produbljujemo, nema zavisti, ljubomore. Kako se kaže: ”Zajedno smo jači”.

Zlato moje ordinacije

Doktor Smajlović nas je na kraju zamolio da se obavezno pomene ime jedne njegove radne kolegice, uposlenice u ordinaciji. Riječ je o menadžerici ordinacije Elmedini Islamović koja je rodom iz Budoželja kod Vareša, a koja će ove godine 1. augusta proslaviti punih 30 godina rada u ordinaciji.

– Ona je zlato ove moje ordinacije. Naravno veliko hvala svima ostalima, ali Elmedina je nešto posebno. Ona je već radila u ordinaciji koju sam ja preuzeo od jednog doktora iz Hrvatske. Tu je radila školovanje, pa je tu i ostala sve do danas.

Bato Šišić (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

UKOČENI VRAT: Sa ovom vježbom stiže olakšanje za 90 sekundi (Video)

Published

on

Ukočeni vrat može nas mučiti kada spavamo u nepravilnom položaju, kada dugo sjedimo za računarom ili u automobilu, ali i kada smo dugo pod uticajem klima uređaja. Saznajte kako da sami u 90 sekundi opustite ukočeni vrat i osjetite olakšanje.

Neprirodan položaj

Bol koju osjećamo kada imamo ukočeni vrat zapravo je posljedica skraćivanja vratnog mišića do čega dolazi kada vrat držimo u neprirodnom položaju, bilo kada smo budni ili kada spavamo.

Tako, na primjer, bol u vratu možemo osjećati kada spavamo na jastuku koji je prenisko ili previsoko te kada spavamo na trbuhu s glavom okrenutom na stranu. U takvim situacijama mišić u vratu se skraćuje i osjećate bol kada okrenete vrat. Da biste opustili ukočeni vrat i potjerali bol pomoći vam mogu i jednostavni potezi uz koje ćete već nakon 90 sekundi osjetiti olakšanje. Tri rješenja za ukočeni vrat donosi američki kiropraktičar, dr. Alan Mandell. Možete isprobati samo jednu vježbu ili sve tri. Vježbe djeluju jer se njima produžava vratni mišić.

Vježba 1
1. Prstima suprotne ruke od strane vrata koja vas boli (desna ruka/lijeva strana vrata, lijeva ruka/desna strana vrata) pritisnite vrata i okrenite vrat u stranu dok ne osjetite bol.
2. Dok pritišćete prstima bolno mjesto, okrenite glavu što više možete u stranu.
3. Zatim prstima povucite mišić vrata prema unutarnjoj strani, odnosno prema ključnoj kosti. Povucite mišić sa što više tačke na vratu.

Vježba 2
1. Kao i u prvoj vježbi, rukom suprotnom od strane vrata koja vas primite se za vrh glave, okrenite glavu za 45 stepeni i povucite glavu prema dolje.
2. Zadržite 15 do 20 sekundi, opustite te opet povucite još više i zadržite 15 do 20 sekundi.

3. Vratite glavu ravno te je ponovno povucite prema dolje, zadržite 15 do 20 sekundi, opustite pa povucite još jače.

Glava na šaku

Vježba 3
1. U ovoj vježbi koristi se ista ruka kao i bolna strana vrata (desna ruka/desna strana vrata, lijeva ruka/lijeva strana vrata). Ruku stisnite u šaku, pritisnite je u vrat gdje vas boli te nagnite glavu na šaku.
2. Pustite da šaka prodre u vrat, a da radite dobro znat ćete kada osjetite bol. Zadržite u ovom položaju 15 do 20 sekundi.

(Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending