Razglednice
Iznenadit ćete se: NAJSKUPLJA NOVOGODIŠNJA JELKA NA SVIJETU NALAZI SE U JEDNOJ ARAPSKOJ ZEMLJI
Iako hrišćanski praznici nisu njihova tradicija, to Ujedinjenje Arapske Emirate, Japan i Kinu nije spriječilo da ove godine imaju najluksuznije novogodišnje jelke na svijetu. Za protekli katolički Božić i svečani ulazak u 2024. godinu, u holu luksuznog hotela Emirates Palace u Abu Dabiju, postavljena je jelka čija se vrijednost procjenjuje na 11,4 miliona dolara.
Ukupan trošak jelke nije proizašao iz same strukture, čija cijena nije premašila ni nekoliko hiljada dolara. Riječ je u ukrasima koji su postavljeni na jelku i oko drveta, a riječ je o izuzetno velikom broju ornamenata od čistog zlata, dijamanata, bisera, safira i smaragda.
Ni to nije bilo dovoljno, već je uprava hotela odlučila da uz ovakve ukrase, na jelku okači i dragocjene satove, ogrlice i narukvice.
Iako se ovo, možda, učiniti pretjerano, činjenica je da su Dubai i Abu Dabi obično preplavljeni najbogatijim posjetiocima iz cijelog svijeta, koji imaju i neobična očekivanja i zahtjeve.
Cijena noćenja u hotelu Emirates Palace u Abu Dabiju varira zavisno pod sezone i vrste sobe, a prema podacima sa Mandarin Oriental stranice, kreće se od 1.000 dolara za sobu sa pogledom na unutrašnje dvorište, do 10.000 dolara po noćenju za predsjednički apartman.
Što se klijentele tiče, ovaj hotel je poznat po tome što je bio domaćin mnogim poznatim osobama, uključujući državnike, kraljevske porodice i slavne osobe. Među poznatima, koji su boravili u ovom hotelu su Barak Obama, Džordž Buš mlađi, kraljica Elizabeta Druga, Majkl Džekson, Madona, Bijonse, Dženifer Lopez, Rodžer Federer i mnogi drugi.
Za hotel koji ima automate za prodaju zlatnih poluga i omogućava upotrebu privatnog aviona, jelka od 11,4 miliona dolara – prava je sitnica.
Odmah iza ove “arapske” jelke, nalazi se, kako navodi Politikin magazin, božićno drvo u još jednom dijelu svijeta koje tradicionalno ne slavi ovaj praznik.
U jednom od najekskluzivnijih krajeva Tokija – Ginzi, nalazi se jelka napravljena od čistog zlata. Iako nije najskuplja na svijetu, ova jelka vrijedna 4,27 miliona dolara, doseže visinu od 2,4 metra i prikazuje 50 likova iz Diznijevih crtaća. Ukupna količina 24-karatnog zlata koje se na njoj nalazi je 40 kilograma. Bilo je potrebno deset majstora i dva mjeseca da se ova jelka napravi.
Kineski Hong Kong nije dozvolio da ga azijski susjedi iz Burgis Džankšn tržnog centra u Singapuru nadmaše sa svojom jelkom visokom šest metara i teškom tri tone, koja nosi gotovo 22.000 dijamanata i više od 3.700 kristalne kugle. U saradnji sa draguljarom Soo Kee, oni su na međunarodnom arodromu Ček Lap Kok u Hong Kongu napravili impozantnu novogodišnju jelku od Svarovski kristala, čija je vrijednost više od 1,8 miliona dolara.
Jelka od impozantnih 15 metara visine ukrašena je sa 20 miliona Svarovski zlatnih i srebrnih kristala, donijetih direktno iz Austrije. Pobrinuli su se, takođe, da se ovo nevjerovatno drvo postavi na lokaciju koja je vidljiva za sve putnike, kako za one koji odlaze, tako i za one koji dolaze. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON