Zanimljivosti
8 strogih pravila koje žene u Saudijskoj Arabiji moraju da poštuju: KAZNE SU BRUTALNE, A ZBOG OVIH STVARI MOGU I DA IH BIČUJU
Saudijska Arabija i dalje jedna od nakonzervativnijih muslimanskih zemalja u svijetu. Iako su se tokom godina neke stvari promijenile, u oboj zemlji žene su i dalje vrlo ograničene u društvenom i političkom smislu.
Ne mogu da se oblače kako žele
U Saudisjkoj Arabiji “dress code” za žene temelji se na konzervativnom čitanju islamskog zakona. Sve žene u javnosti moraju da nose odjeću koja im prekriva cijelo tijelo, a “oblačenje za ljepotu” se smatra ilegalnim.
Ne mogu da se udaju bez dozvole ili iz ljubavi
Žene u Arabiji ne mogu da se udaju bez dozvole muškog čuvara, najčešće oca, a one koje žele da se udaju za strance, za to moraju dobiti dozvolu Ministarstva unutrašnjih poslova. Djevojčice se udaju veoma rano, čak i prije puberteta, zbog čega mnoge prekinu svoje obrazovanje. Nažalost, isuviše rane trudnoće i porođaji uništavaju im zdravlje, a često i umiru na porođaju. Ne postoji starosni minimum za udaju žene.
Ne mogu da učestvuju u sportskim takmičenjima
Saudijci su 2016. godine predložili da se organizuju Olimpijske igre bez žena, a Princ Fahad bin Džalavi al-Saud rekao je da njihovo društvo “teško prihvata da se žene takmiče u sportu”. Te godine su na Olimpijske igre poslali tim od 11 članova, od kojih su četiri bile žene. Saudijska Arabija je prvi put poslala žene da se takmiče na Olimpijskim igrama 2012. godine, a vjerski službenik ih je kasnije prozvao prostitutkama. Morale su da imaju muškog čuvara u pratnji.
Ne mogu da otvore samostalno račun u banci
Žene u Arabiji bez dozvole ne mogu da posjeduju sopstvene bankovne račune. Takođe, sva imovina, pokretna i nepokretna vodi se na muške članove porodice. Uprkos mnogim reformama i pomjeranju granica, procenat zaposlenih žena je svega 17%. Većina žena u Saudijskoj Arabiji ostaje kod kuće da brine o kući i djeci. Ipak, Šerijat ne zabranjuje ženama da rade, sve dok ne zapostavljaju svoje obaveze prema porodici.
Ne smiju da kontaktiraju sa muškarcima koji nisu članovi porodice
Kontakt sa muškarcima koji nisu članovi njihove porodice, ženama u Arabiji je limitiran. U javnosti, uključujući i restorane, postoje “porodične” sekcije i dijelovi koji su rezervisani samo za muškarce. Ovom pravilu se prilagođavaju čak i velike zapadne kompanije, poput Mekdonaldsa i Starbaksa, koji ne žele da gube klijente, pa su svoje radnje prilagodili saudijskom društvu, zbog čega su oštro kritikovani od strane liberalnih društava. Ipak, postoje i mjesta gdje je razdvajanje polova nemoguće, poput bolnica i banaka.
Ne mogu da imaju starateljstvo nad djecom
Kad se žena razvede, što je jako rijetko, starateljstvo nad djecom dobija samo privremeno. Za dječake dok ne napune sedam godina, a za djevojčice dok ne napune devet godina. Ipak, u većini slučajeva, ukoliko do razvoda dođe, djeca ostaju kod oca.
Ne mogu bez dozvole da izvade pasoš
Bez dozvole muškog člana porodice, oca ili muža, ne mogu da izvade pasoš. Takođe, bilo kakvo putovanje unutra i izvan zemlje, takođe ne može da prođe bez pratnje nekog od muških članova porodice.
Nemaju fer suđenje
U Saudijskoj Arabiji se svjedočenje muškarca vrednuje dva puta više nego svjedočenje žene. Takođe, žene imaju pravo samo na polovinu nasljedstva u poređenju s braćom. Na primjer, da bi podnijela tužbu, ženi je potrebno 6 muških svjedoka koji će potvrditi njene riječi. Takođe, suđenje i kazna mogu da se baziraju na plemenskim običajima, a ne na zakonima.
Ukoliko žena iz Saudijske Arabije prekrši tradiciju ili zakon, biće kažnjena i to strašno. Religiozni policajci mogu da kazne ženu čak i za razgovor s nepoznatim muškarcem ili odjeću koja nije napravljena od odgovarajućeg materijala. Bičevanje spada u jednu od najblažih kazni za ženu, a strogi zatvor, pa čak i smrtna kazna veoma su česti. (Naj portal)
Zanimljivosti
VIDEO Edin Čaušević, najmlađi taksista u Evropi za ‘Naj portal’: Mi smo ambasadori Sarajeva
Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.
Osmijeh od uha do uha
Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.
Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.
– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.
Njihovo dijete
Kako su te prihvatili stariji taksisti?
– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.
Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.
– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.
Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.
– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.
Student Informatike
Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?
– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.
Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:
– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.
Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?
– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.
Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.
Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON