Razglednice
Planina Vrtača – skriveni dragulj Fojnice: UŽIVANJE NA IZVORIŠTU VRBASA
Fojnicu je priroda obdarila brojnim prirodnim ljepotama. Jedno od njih je i katunsko naselje Vrtača, koja se nalazi na istoimenoj planini sjeverozapadno od Prokoškog jezera.
Tu se nalazi sedamdesetak katuna čiji su vlasnici većinom iz naselja Prokos u Fojnici. Katunsko naselje je udaljeno oko 13 kilometara od Fojnice, a do kojeg se dolazi preko Tovarišta asfaltnom trakom, a dalje makadamskim putem uz pjenušavu bistru riječicu Borovnicu do Vrtače.
Vrtača i vrhovi oko nje se teritorijalno naslanjaju na opštinu Gornji Vakuf pa je ovo i mjesto susreta brojnih ljudi u potrazi i branju borovnice, brusnice i drugog ljekobilja kojim ova planina obiluje.
Ekipa portala „Mahala.ba“ predivan sunčani dan je iskoristila da posjeti ovo mjesto, a domaćin im je bio Enver Bašić, šef uslužnih djelatnosti Šumarije SBK-a koji je, možda, i najzaslužniji za održavanje puta prema Vrtači i što je moguće stići na istu i malim automobilima.
Enver nas je proveo okolnim vrhovima i upoznao nas s toponimima poput Sikire, Derala, Tikve, Drcelja, Kraljevog guvna, Vitreuše…
Interesantno je da sa ovih lokacija koje se nalaze u krugu od dva kilometra možete vidjeti dijelove Sarajeva, Konjica, Gornjeg Vakufa, Prozora, Travnika.
Na granici opština se nalazi i izvor rijeke Vrbas za kojeg možemo samo kazati da manjeg izvora, a veće rijeke na svijetu nema. Ipak, da se vratimo Vrtači…
Vrtača je doživjela svoju ekspanziju u posjeti posljednjih godina osposobljavanjem putne komunikacije. Brojni ljubitelji planine i čistog zraka ovdje dolaze kako bi uživali u šetnji, branju plodova, ali i u ukusnoj hrani koje lokalno stanovništvo sprema.
Enver nam i pokazuje prelijepi hladnjak sa ognjištem kapaciteta 20 sjedećih mjesta koji je otvoren za sve putnike namjernike.
Karakterističnost ovog naselja se ogleda i u tome što veliki broj vikendica ima solarne panele pa samim time imaju struju te su uprilici imati svjetlo u vikendicama, frižidere i drugu elektronsku opremu.
Kod vrijedne hanume Sabahete Omerčević smo svratili da popijemo kahvu, a ona nam je iznijela i domaći hljeb, domaći mladi sir, domaći kajmak, džem, borovnice pa se sohbet odužio. A opisati ukus hrane i ljepotu ispijanja kahve na 1500 metara nadmorske visine je nemoguće, to se može samo doživjeti.
Sabaheta na Vrtači boravi od početka jula do kraja septembra, a usvome vrtu ima posađen luk, krompir, tikvice, mrkve, repu, grah, ali i raznoliko cvijeće.
Sabaheta drži i krave pa pravi svoj sir i ostale mliječne proizvode, a posebna delicija u kojoj gosti uživaju je Sabahetina pita zeljanica i vareni krompir sa domaćim sirom. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON