Ispod prelijepiih voda Ohridskog jezera, koje nazivaju i „biser Balkana“, otkriveni su ostaci jednog od najstarijih naselja u Evropi, pa arheolozi pokušavaju da riješe misteriju toga zašto se naselje razvilo u tvrđavi sa gotovo nevjerovatnim defanzivnim šiljcima, piše ScienceAlert!
„Datiranje ugljenikom pokazalo je da je naselje postojalo između 6800. i 5800. godine stare ere. Nekoliko stotina godina je starije od drugih poznatih naselja na jezerima u Sredozemlju i Alpima. Prema našim dosadašnjim znanjima, riječ je možda o najstarijem naselju u Evropi – rekao je Albert Hafner, profesor arheologije na švajcarskom Univerzitetu u Bernu, za AFP.
Drugo po starosti takvo selo otkriveno je u italijanskom delu Alpa i datirano je na period od oko 5000. godine prije nove ere, rekli su stručnjaci.
Hafner i njegov tim švajcarskih i albanskih arheologa, proveo je četiri godine ispitujući ostatke u Linu, na albanskoj strani Ohridskog jezera. Vjeruje se da je u naselju živjelo između 200 i 500 ljudi, a kuće su bile podignute na stubovima iznad vode. Tokom posljednjih istraživanja jezerskog dna otkriveno je da je naselje bilo zaštićeno šiljcima u vodi. Oni su bili neka vrsta barikada i bilo ih je oko 100.000.
„Da bi se zaštitili na ovaj način, oni su morali da sijeku cijele šume – rekao je Hafner.
Ipak, nije poznato zašto su stanovnici naselja osjećali potrebu da naprave tako jaku zaštitu oko naselja. Analiza tih drvenih šiljaka i godova na njima pomaže istraživačima da shvate klimatske uslove u to vrijeme, rekao je albanski arheolog Adrijan Anastasi.
„Hrast je kao švajcarski sat, veoma precizan, gotovo kao kalendar. Da bi se razumjele strukture ovog praistorijskog nalazišta, potrebno je detaljno istraživanje, a svaki napredak mora da bude spor i moramo da budemo pažljivi. Izgradnja naselja na stubovima bila je kompleksan i veoma komplikovan posao. Zato je važno da shvatimo zašto su se ovi ljudi odlučili na to. – naveo je on, a prenosi ScienceAlert.
Za sada naučnici smatraju da su se stanovnici naselja bavili poljoprivredom i da su koristili pripitomljenu stoku kao hranu.
„Otkrili smo sjemenke, biljke i kosti divljih i domaćih životinja – rekao je Iljir Đepali, albanski arheolog.
Vjeruje se da će biti potrebno oko dvije decenije da nalazište bude potpuno ispitano i da naučnici daju svoje zaključke. (Naj portal)