Pratite nas

Razglednice

Cijene smještaja bagatela, a rajski odmor: ZAŠTO PROVESTI VIKEND NA PROKOŠKOM JEZERU?

Published

on

Često kada pričamo o Bosni i Hercegovini, spominjemo tu nevjerovatnu prirodu kojom se toliko ponosimo. Pričamo o jezerima i rijekama. Vodopadima i planinama od kojih zastaje dah.

“Ipak, nekako se čini da ta priroda nigdje ne dolazi toliko do izražaja kao na Prokoškom jezeru. Zaista to mislim,- otkriva bh. putopisac Robert Dacešin, koji o svojim putešestvijima piše na blogu RIO priče sa putovanja, a pratiti ga možete i na YouTubeu, piše portal ”Pun kufer”.

Prokoško jezero smjestilo se na planini Vranici, gdje leži na 1.636 metara nadmorske visine. Nalazi se u blizini Fojnice, od koje je udaljeno oko 22 kilometra. Jezero je poznato i po tome što su na njemu pronađene endemične vrste flore i faune, a postoji čak i priča da se u njemu još nalazi endemični primjerak vodozemca tritona.

“Ovo je bez dileme jedno od najljepših mjesta u prirodi koje sam imao priliku vidjeti u Bosni i Hercegovini i jedno od rijetkih gdje možete uživati u čistoj i gotovo netaknutoj prirodi, a opet imate sav komfor koji vam je potreban.

Naime, noćenje u vikendicama možete pronaći za oko 50 – 70 KM, a u njih može stati i do 10 ljudi. Vikendice su zaista lijepo sređene i opremljene, sa svim potrebnim sadržajem koji vam može trebati, kao i jako dobrim grijanjem, jer noći na planini, koliko god posebne bile, često su dosta hladne.

A kada ujutro ustanete, umijete se hladnom izvorskom vodom i krenete u šetnju, dočekat će vas pravi mali raj. Postoji li nešto ljepše nego probuditi se uz savršen pogled, sjesti na drvene klupe, izvaditi hranu koju ste spremili i doručkovati s dragim prijateljima, uživajući u svoj ovoj ljepoti. I
ako smo nosili svoju hranu i roštiljali ovdje, lokalci će vas ponuditi domaćim sirom i kajmakom, pitom ili hljebom ispod saća, tako da se ne morate previše opterećivati oko toga.

Jedna od aktivnosti koju svakako preporučujem je penjanje na planinu Vranicu i osvajanje nekoliko njenih vrhova, koji se nalaze zaista blizu jedan drugog. Kako ste već prilično visoko, neće vam trebati duže od dva sata da se popnete na vrh viši od 2.000 metara, a uspon zaista nije težak, te tokom čitave šetnje imate priliku uživati u prelijepoj prirodi koja vas okružuje sa svih strana. Mi smo se popeli na dva vrha, Krstac te Nadkrstac, koji predstavlja i najviši vrh Vranice, sa visinom od 2.112 metara. Ovo je isto tako i peti najviši vrh u našoj zemlji – otkriva Robert.

Vjerovatno jedini problem vezan za posjetu Prokoškom jezeru je loš makadam u dužini od 18 kilometara. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending