Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Dijeta s niskim sadržajem ugljenih hidrata: U prvoj nedjelji mršaviji 3,5 kilograma

Published

on

Glumice Sara Džesika Parker, Rene Zelveger, Kristin Dejvis kao i manekenka Kristi Tarlington prave su obožavateljke Hamptonove dijete, ishrane sa malo ugljenih hidrata koja je, po izlasku iz štampe sa 30-dnevnim planom recepata, kao uragan osvojila Ameriku. Čovjek koji se krije iza ove dijete je dr. Peskatore Hampton. On se, inače, zalaže za ishranu s niskim sadržajem ugljenih hidrata, a bogatu zdravim masnoćama.

Ulje australijskog oraščića najvažnije je u ovoj dijeti jer sadrži zdrave nezasićene masne kiseline koje u malim količinama pomaže da smanjite rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i artritisa.

Ukoliko australijski oraščić ne nabavite u radnjama zdrave hrane, možete ga zamijeniti ekstra djevičanskim maslinovim uljem.

Kod ove dijete je PREPORUČENO: nemasno meso i krhti dijelovi jagnjetine, teletine i ćuretine bez kožice, jaja, pastrmke, sardine, tunjevina, oslić, rakovi, losos, sve salate, špinat, kelj, pečurke, masline, celer, rotkvice, paprike, krastavci, orasi, bademi, sjemenke lana, maslinovo ulje, lubenice, jagode, kupine i maline.

OGRANIČENO UZIMATI: mlijeko, kobasice, salame, sir, pasulj, patlidžan, luk, paradajz, brokulu, kupus, karfiol, tikvice, boraniju, kikiriki, jabuke, narandže, kivi, kruške, grejp, šljive, nektarine, breskve, grožđe, avokado, integralni pirinač, slatku pavlaku, majonezu, kiselu pavlaku i sirće.

IZBJEGAVAJTE: Govedinu, pohovano meso i ribu, kukuruz i grašak, mrkvu, krompir, banane, ananas, šećer, med i ostale proizvode od šećera, kao i proizvode od bijelog brašna (hljeb, bijeli pirinač, tjesteninu, biskvit, margarin, maslac, čips, krekere i gotovu hranu).

PRIMJER JELOVNIKA

  1. dan

DORUČAK: Omlet od dva jaja sa parmezanom, sjeckanim peršunom i lukom

RUČAK: Zapečeni brokoli i pečurke sa kiselim mlijekom

VEČERA: Meso sa roštilja u maslinovom ulju i s biberom

UŽINA: 60 g oraha

  1. dan

DORUČAK: Palačinke od sojinog brašna

RUČAK: Riba s limunom i maslinovim uljem

VEČERA: Miješana sezonska salata

UŽINA: Dvije kruške

  1. dan

DORUČAK: Poširano jaje i šejk od breskve i sojinog mlijeka

RUČAK: Ćureće šnicle sa sezonskom salatom

VEČERA: Salata od barenih tikvica i avokadom

UŽINA: Rotkvice sa 50 g sira. (Najportal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending