Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Dijeta s niskim sadržajem ugljenih hidrata: U prvoj nedjelji mršaviji 3,5 kilograma

Published

on

Glumice Sara Džesika Parker, Rene Zelveger, Kristin Dejvis kao i manekenka Kristi Tarlington prave su obožavateljke Hamptonove dijete, ishrane sa malo ugljenih hidrata koja je, po izlasku iz štampe sa 30-dnevnim planom recepata, kao uragan osvojila Ameriku. Čovjek koji se krije iza ove dijete je dr. Peskatore Hampton. On se, inače, zalaže za ishranu s niskim sadržajem ugljenih hidrata, a bogatu zdravim masnoćama.

Ulje australijskog oraščića najvažnije je u ovoj dijeti jer sadrži zdrave nezasićene masne kiseline koje u malim količinama pomaže da smanjite rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i artritisa.

Ukoliko australijski oraščić ne nabavite u radnjama zdrave hrane, možete ga zamijeniti ekstra djevičanskim maslinovim uljem.

Kod ove dijete je PREPORUČENO: nemasno meso i krhti dijelovi jagnjetine, teletine i ćuretine bez kožice, jaja, pastrmke, sardine, tunjevina, oslić, rakovi, losos, sve salate, špinat, kelj, pečurke, masline, celer, rotkvice, paprike, krastavci, orasi, bademi, sjemenke lana, maslinovo ulje, lubenice, jagode, kupine i maline.

OGRANIČENO UZIMATI: mlijeko, kobasice, salame, sir, pasulj, patlidžan, luk, paradajz, brokulu, kupus, karfiol, tikvice, boraniju, kikiriki, jabuke, narandže, kivi, kruške, grejp, šljive, nektarine, breskve, grožđe, avokado, integralni pirinač, slatku pavlaku, majonezu, kiselu pavlaku i sirće.

IZBJEGAVAJTE: Govedinu, pohovano meso i ribu, kukuruz i grašak, mrkvu, krompir, banane, ananas, šećer, med i ostale proizvode od šećera, kao i proizvode od bijelog brašna (hljeb, bijeli pirinač, tjesteninu, biskvit, margarin, maslac, čips, krekere i gotovu hranu).

PRIMJER JELOVNIKA

  1. dan

DORUČAK: Omlet od dva jaja sa parmezanom, sjeckanim peršunom i lukom

RUČAK: Zapečeni brokoli i pečurke sa kiselim mlijekom

VEČERA: Meso sa roštilja u maslinovom ulju i s biberom

UŽINA: 60 g oraha

  1. dan

DORUČAK: Palačinke od sojinog brašna

RUČAK: Riba s limunom i maslinovim uljem

VEČERA: Miješana sezonska salata

UŽINA: Dvije kruške

  1. dan

DORUČAK: Poširano jaje i šejk od breskve i sojinog mlijeka

RUČAK: Ćureće šnicle sa sezonskom salatom

VEČERA: Salata od barenih tikvica i avokadom

UŽINA: Rotkvice sa 50 g sira. (Najportal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending