Pratite nas

Sudbine

Bila je dijete za primjer: EVICA UMETIĆ JE SKOČILA U SAVU JER JE BILA ODBAČENA OD SVIH

Published

on

Tragičan kraj djevojke Evice Umetić (29), koja je život okončala skokom u Savu sa Pješačkog mosta, izazvao je ogromno interesovanje, tugu i žalost u Sremskoj Mitrovici, ali i u regiji. Prijatelji, poznanici, ali i cijela Sremska Mitrovica se oprašta od nje, djevojke koja je imala porodicu, a odrasla u dva doma za nezbrinutu djecu i tri hraniteljske porodice.

Evicina majka je umrla kada je ona imala šest godine, a otac kad je imala dvanaest. Uspjela je da dođe i do brojeva telefona brata i sestara, ali joj to nije pomoglo da postane dio porodice. Bila je odličan učenik i student Pravnog fakulteta u Novom Sadu, ali ga nije završila, a svoju tugu Evica je pretočila u pjesme, objavila je zbirku poezije “Isušivanje plača”.

Život se poigrao sa njenom sudbinom i rastavio je od porodice, brata, sestre i brojne dalje familije. Ona do kraja svog života nije uspjela da ostvari kontakt sa najrođenijima, jer oni to nisu željeli! Otac ju je priznao mimo znanja njegove porodice, ali to je bilo uzalud.

“Majka je sa mnom, nakon 20 godina braka, trudna istjerana na ulicu. Imam brata i tri sestre, nisam ni bila rođena kada sam izbačena iz porodične kuće. Nažalost, imala sam 3 godine kada je majka otišla u bolnicu, imala je problem sa srcem, konkretno je voda ta koja je bila sporna. Baba, mamina mama, me je 19.11.1996. godine predala centru za socijalni rad ‘Sava’. Dok je majka bila u bolnici nisam nigdje bila smještana, za taj vremenski period nekoj ženi sam prosto bila dodijeljena na čuvanje. Međutim, kada je majka umrla 04.06.1999. godine ja sam prosto dodijeljena nekoj ženi, pošto članovi porodice nisu htjeli da me uzmu, onda sam nažalost smještena u dom ‘Spomenak’ u Pančevu”, pričala je svojevremeno Evica o svom teškom putu:

“To je tako zakonski, kada jedan od roditelja premine, bili su u zajednici, otac je bio živ, majka je umrla 9 dana pred moj šesti rođendan, a otac je preminuo kada sam imala 12 godina. Prvobitno su pitani članovi moje porodice, međutim, pošto su se svi ogradili od mene i niko nije htio da me uzme onda sam, nažalost, smještena u dom”, pričala je Evica.

Iako je Evica u tom trenutku imala i brata, i sestre, i mamu, shvata da ni baba čak ne želi da joj bude baba, ni tetka da joj bude tetka, ni deda da joj bude deda…
“Baba je tada pričala da je prešla godine, što se tiče starosti, a familija se uvijek ograđivala, jer kako je meni majčina sestra rekla: ‘Ti nisi Milanovo dijete, šta ti hoćeš, tebe Umetići neće iz tog razloga što ti nisi Milanovo dijete’. Iako me taj čovjek priznao mimo znanja porodice, porodica me nikad nije priznala. On je dao dobrovoljni pristanak da ja idem u dom”, pričala je ona, a njene muke se tek tada počele:

“Majčina sestra, inače sestra po majci, nažalost moja majka je dijete iz prvog braka, a tetka iz drugog braka, ona je meni rekla kako su radnici centra rekli: ‘Nemojte vi da kvarite sreću svoje djece zarad tuđeg djeteta’ i zato ona kao nije trebala mene da uzme. Što kaže moj bivši cimer: ‘Tebi je zbog jedne prosto proširene rečenice uništen život’ Znate vi kakav je to osjećaj, kada vas porodica neće cijeli život. Brat i sestre vas zaobilaze na ulici”, rekla je Evica.

Kada je završila u domu, nju je posjećivala samo majka njene majke, odnosno baba. Kod nje je išla na raspuste, a u “Spomenku” je bila 4 godine, od 2000. godine do 2004. godine u Pančevu.

“Tek poslije toga je zaživjelo hraniteljstvo, a pošto sam bila dijete za primjer, hajde da idem u hraniteljsku porodicu, ja ne znavši šta je to, željna da pobjegnem iz doma, trčala sam glavom bez obzira. Nisam ni gledala ko je došao po mene, samo da idem, jer sam mislila da me tamo negdje sreća čeka”, rekla je Evica.

U “Spomenku” je u tom trenutku bilo 150 djece i družila se samo sa djecom iz doma, jer kako je ona tada navela, kroz školu oni su bili etiketirani, znalo se da su oni bili iz doma, a baš zbog toga su se međusobno vezali i pomagali.

Evica je bilo najmlađe dijete, razlika između njenog brata i nje bila je 14 godina, a iako je mogao da se spakuje i da dođe i vidi svoju sestru, nikada se nije odlučio na takav korak.

“Brat nikad nije došao da me obiđe, a moj otac je bio prikovan za krevet, šećeraš, primao je insulin, a umro je od šestog moždanog udara kada sam imala 12 godina. To mi je sve rekla familija okolo, a te stvari su mi pričali da bi sprali svoju savjest. Niko tu mi nije htio dobro, htjeli su da se ograde, ničiju krivicu ili pokajanje nisam vidjela”, rekla je Evica prošle godine i dodala:

“Naslagane emocije, znam ja sama po sebi, ja sam u 3-4 navrata sigurno bila da završim sa svojim životom. Znam šta je eskalacija emocija, znam šta je kad neko ćuti i trpi, gutaj. Svi ljudi ti pričaju ‘ti si dobar, lako ćeš ti’, a ne znaju šta se dešava”.

Poslije smrti njene majke, pored živog oca, žive familije, ona je predata domu, a biti u domu sa šest godina i nemati svoju sobu, svoju kadu, svoj sapun, svoj sto je nešto sa čim je ona morala da se pomiri.

“Imate obaveze, dobijete krpu i metlu, pa ako ne valja kako ste izribali, ribaj ponovo. Disiplina doma, ustajanje, higijena, doručak, obaveze, škola. U domu je maksimalna disciplina kao u vojsci i gdje kada vas neko pogleda, morate sve da razumijete. Mi njima nismo smjeli da se suprotstavljamo, inače ćemo dobiti batine. Udaranje djece u to vreme u domu nije bilo zabranjeno. Pančeva se sjećam kao ‘Sivog doma’, one zgradurine kao neki koncetracioni logor, meni su oni tada, kao malom djetetu, zvučali katastrofalno, zato sam pobjegla u hraniteljsku”, rekla je ona i dodala:

“Tamo sam bila šest godina, bilo je isto strogo poslovan odnos, nije su tu nešto puno promijenilo, bila sam kod Ružice. Poslije toga sam tražila premještaj i završila sam kod žene koja je ostavila svoje dijete sa 13 godina, svog jedinog sina. Tamo sam bila samo 3 mjeseca, pa sam se vratila u dom u ‘Spomenko’, a poslije toga sam otišla u dječije selo, gdje sam provela najlješi dio života”, pričala je svojevremeno Evica o svom putu po domovima za nezbrinutu djecu i hraniteljskim porodicama. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending