Pratite nas

Sudbine

Zamjena beba u Rožaju: KAKO SU ZUHRA DEMIĆ I NURKA NURKOVIĆ ODGAJALE TUĐE DJEVOJČICE, A ONDA IH PRIGRLILE KAO SVOJE

Published

on

Prije skoro 40 godina Opštinski sud u Rožaju vratio je Zuhri Demić i Nurki Nurković djevojčice zamijenjene u porodilištu, koje su zamijenjene 1984. Šta se sve dešavalo tokom duge porodične drame? Slučaj je pratio sarajevski novinar Ismet Kalkan.

Tako nešto se ne pamti! Nečijom grubom greškom u ljeto 1994. godine u porodilištu Doma zdravlja u Rožaju zamijenjene su djevojčive domaćice Nurke Nurković (44) iz sela Nurkovići i domaćice Zuhre Demić (24) sa periferije grada.

Četrnaest mjeseci kasnije, nakon nalaza sarajevskih transfuziologa dr. Mithada Karačića i dr.Casilija Bala poslije obnovljene analize krvnogrupnih sistema i tkivne tipizacije u datoj kombinaciji ustanovljeno je da su bebe zamijenjene.

Bio je petak 2.novembar 1985., kada smo stigli u domove ovih čudnim spletom okolnosti povezanih porodica. Demići žive u omanjoj kući. Skromno jer je domaćin Šuhro, stolar u “Gornjem Ibru” jedini zaposlen u kući. On i njegova supruga ne skidaju oči sa male Aide.

Nurkovići imaju kuću na brdu Turijak, petneastak kilometara od Rožaja. Tamo se automobilom ne može, pa valja ići pješke. Imaju desetero djece, sve jedno drugom do uha. Žive od dva hektara zemlje i million i 300 hiljada starih dinara koliko zaradi otac Zito, također radnik “Gornjeg Ibra”, drvosječa u planini.

Nikada se nije susreo sa Šućrom Demićem, iako su u istom kolektivu. Sada ij je sudbina povezala. Šta se sve događalo u proteklih dugih 14 mjeseci? Kako je drama počela i na koji način se okončala?

Sedmog jula prošle godine u rožajsko porodilište dovedena je Zuhra Demić. Ležala je u sobi sa Nurkom i još jednom ženom. Oko 21 sat dobila je trudove i onda premještena u porodiljsku salu.

Dvadeset minuta kasnije rodila je zdravu djevojčicu, tešku 3.500 grama i dugu 53 centimetra. Porod je protekao dobro i Zuhra je uskoro vraćena u sobu. Nešto iza ponoći donijeli su joj dijete.

Dok se Zuhra oporavljala od porođaja, u 23 sata i 40 minuta porodila se i Nurka Nurković. Njena djevojčica bila je nešto manja i lakša: duga 50 centimetara i teška 3.100 grama.

Ujutru je Zuhra pogledala dijete i učinilo joj se da nije njeno, pa je rekla Nurki:

“Da nam nisu djecu zamijenili dok su ih kupali”?

“Nisu, otkud ti to?!

“Ženo čini mi se da nije ovo moje dijete od sinoć!

“Ma, to se dijete onako mijenja – odgovorila je Nurka.

Nekoliko dana kasnije pošle su kućama sa djevojčicama u naručju. Kasnije su dale i imena djeci: Demići su maloj dali ime Aida, a Nurkovići – Nezrina.

Prolazili su dani, a Zuhru je i dalje grizla sumnja. Što je više gledala dijete, sve je manje pronalazila sličnosti sa sobom ili suprugom. Jedne večeri povjerila se mužu:

“Ovo nije naše dijete!

Kako nije? Jesi li pri svojoj ženo?

“Nije! Zamijenili su ga u porodilištu – rekla je Zuhra

Nurka, Zito i Nezrina Nurkoić

Nekoliko mjeseci ovo je bila samo njihova tajna. Onda su skupili hrabrosti i otišli u Dom zdravlja.

“Učinit ćemo sve što možemo da se vaša sumnja provjeri – rekli su im tamo.

Prvo što je trebalo uraditi je da se provjeri krv roditelja. Zato je angažovan sarajevski Zavod za transfuziju krvi. Očekivao se nalaz stručnjaka jer je tek nakon toga moglo da se ide na suđenje kako bi se i definitivno ustanovilo čija je djevojčica.

Tokom sudskog procesa utvrđeno je da su djevojčice zamijenjene, tako da je mala Aida pripala Zuhri, a Nezrina Nurki. Cijeli Rožaji su brujali o tome.
“Dobro je pa su ženska djeca zamijenjena?! – tješili su se.

A trećeg septembra 1984. Zuhra se na završno suđenje uputila sa malom Nezrinom, koju je odgajala kao svoje dijete. Obukla je u najljepše odjelce i ponijela njena stvari. Kada je iz dvorišta izašla na prašnjavi put sa praga joj je mahala svekrva Ajkuna i plakala. Ona je najviše voljela djevojčicu.

Nezrina se okretala preko ramena, smijala se i zvala “mama”. I Zuhri su potekle suze. Plakala je sve do suda.

“Nikada neću zaboraviti moju Nezrinu. I neću je odvajati od svoje djece. Kupovaću joj sve što treba. I ona je moje dijete. Poželjela sam se je pa jedva čekam da je vidim – tužno priča Zuhra.

Pred sudom se okupilo dosta svijeta. Svi nisu mogli unutra. U kancelariji su žene držale djecu I plakale. Samo su djevojčica ćutale, ne shvatajući ništa. Nakon svih dokaza, ustao je sudija Bido Škrijelj i progovorio:

“Hajde sad” – rekao je i gotovo se zagrcnuo od suza, te “U ime naroda…” pročitao presudu da su bebe zamijenjene.

Čaršija u Rožajama je okrivljivala medicinsku sestru, tada 26-godišnju Eminu Kardović. Te noći kada su se porodile Nurka I Zuhra, ona je dežurala na odjeljenju. Pronio se glas da je Emina nosila bebe na kupanje i povijanje i tako ih zamijenila, te da se drsko ponašala prema Zuhri, kada joj je ova ukazala na grešku.

“Za zamjenu djece ćula sam tek nakon sedam mjeseci. Mislila sam da se to neko šali – kazivala je Emina. Devet godina radi u Domu zdravlja i nikada nije bilo primjerbi na njen posao.

“Prvo se porodila Zuhra i prebačena je zajedno sa bebom u krevet. Te noći zajedno sa njom u sobi našla se i Nurka i još jedna žena. Čula sam da Zuhra priča kako je spavala dok su djeca zamijenjena. Nikada ne nosim dvoje djece na kupanje. Ko još može dvoje novorođenčadi da kupa? – objašnjava i pita se Emina.

Priča da je moguće da su žene, što je i običaj kod mnogih, jedna drugoj dojile djecu. Samo tako je, moglo doći do zamjene.

“I ja sam majka. Imam sina Samira od šest mjeseci. Da mi neko kaže da to nije moje dijete, poludjela bih. Zuhra mi nikada nije rekla, kao što se priča da su djeca zamijenjena – jada se Emina.

Emina Kadrović

Sudija Bido Škrijelj nije bio voljan da se prisjeća ovog slučaja. Ipak nakon dugog ubjeđivanja, pristao je na razgovor:

“Teži slučaj nisam imao u životu. Ne znam zašto neki optužuju sestru Eminu kada njena krivica nije dokazana. Sud je utvrđivao da li su djeca zamijenjena, a ne ko je kriv. Čuo sam da Nurkovići nisu zadovoljni vještačenjem i da će da traže novo, iz Beograda.

To je potvrdio i Zito Nurković. Želja mu je bila da se još jednim dokazom uvjeri da je mala Nezrina stvarno njegovo dijete i da više ne sumnja. I beogradski nazali su potvrdili sarajevske. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending