Razglednice
Mjesto gdje se spajaju okeani: AGULHAŠKI RT GRANICA IZMEĐU ATLANTIKA I INDIJSKOG OKEANA
Agulhaški rt je najjužnija tačka afričkog kontinenta, a ne, kako se često misli, Rt dobre nade. Meridijan koji prolazi Agulhaškim rtom smatra se granicom između Atlantika i Indijskog okeana. Agulhaški rt je 2,5 sata udaljen od Cape Towna kopnom.
Kao prvi Evropljanin Bartolomeu Diaz je do rta doplovio 1488. godine. Cabo das Agulhas na portugalskom znači “rt igala”.
Pomorci su mu vjerojatno dali to ime zbog velikog broja stijena, hridi i grebena u vodama oko njega. Prema drugoj teoriji, ime je dobio po igli na kompasu. Kako je u 15. stoljeću na tom mjestu magnetska deklinacija bila 0°, igla na magnetu je pokazivala tačno prema zemljopisnom sjevernom polu.
Kod Agulhaškog rta se susreću dvije struje, hladna Benguelska koja dolazi s Antarktike i nastavlja prema sjeveru uz obalu Afrike, i topla, Agulhaška struja koja dolazi sa sjevera iz tropa. Susret tih struja uzrokuje često vrlo velike valove.
Po imenu ovog rta, i topla morska struja, koju je prvi opisao Vasco da Gama na svom prvom putovanju za Indiju 1497./1498. godine, dobila je ime Agulhaška struja.
Smješten na krajnjem kraju Nacionalnog parka Cape Agulhas, koji je pod upravom južnoafričkih nacionalnih parkova (SANPARK), putovanje do rtova se odvija ugodnom vožnjom koja uključuje sela i gradove sa svojom južnoafričkom arhitekturom.
Historijski svjetionik, koji dočekuje posjetitelje na izlazu iz grada L'Aghulas, a izgrađen je 1848. godine, drugi je najstariji još uvijek u funkciji u zemlji. Prvo mjesto pripada svjetioniku Green Point, koji je izgrađen u Cape Townu 1824. godine.
Jedno od najfotografiranijih mjesta na rtu Agulhas je kameni spomenik uz more. Zamišljena linija koja razdvaja Indijski i Atlantski okean prolazi upravo kroz sredinu ovog kamena, na kojem su ugravirane riječi “Sada ste na najjužnijoj tački Afrike” na južnoafričkom i engleskom jeziku.
Ovo mjesto svojim posjetiteljima nudi i priliku da urone u vode dva različita okeana, udaljena nekoliko metara.
Moguće je naići i na ostatke potopljenih brodova na rtu Agulhas, koji je zbog plitkih voda, oštrih stijena, bijesnih valova i jakog vjetra u historiji bio groblje mnogih pomoraca.
Najbliža rtu Agulhas je olupina japanskog ribarskog broda “Meisho Maru br. 38”. Brod, koji se nalazi na stijenama na obali Agulhasa, gdje je plutao kao posljedica oluje 1982. godine, još uvijek svojim zarđalim umornim tijelom odolijeva valovima okeana.
Rt Agulhas se također navodi kao jedan od najproduktivnijih ribarskih centara na južnoj hemisferi. Prema informacijama službenika SANPARK-a, Agulhaški rt je među najpoželjnijim mjestima za posmatranje kitova koji migriraju u periodu juni – septembar. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON