Razglednice
Mjesto gdje se spajaju okeani: AGULHAŠKI RT GRANICA IZMEĐU ATLANTIKA I INDIJSKOG OKEANA
Agulhaški rt je najjužnija tačka afričkog kontinenta, a ne, kako se često misli, Rt dobre nade. Meridijan koji prolazi Agulhaškim rtom smatra se granicom između Atlantika i Indijskog okeana. Agulhaški rt je 2,5 sata udaljen od Cape Towna kopnom.
Kao prvi Evropljanin Bartolomeu Diaz je do rta doplovio 1488. godine. Cabo das Agulhas na portugalskom znači “rt igala”.
Pomorci su mu vjerojatno dali to ime zbog velikog broja stijena, hridi i grebena u vodama oko njega. Prema drugoj teoriji, ime je dobio po igli na kompasu. Kako je u 15. stoljeću na tom mjestu magnetska deklinacija bila 0°, igla na magnetu je pokazivala tačno prema zemljopisnom sjevernom polu.
Kod Agulhaškog rta se susreću dvije struje, hladna Benguelska koja dolazi s Antarktike i nastavlja prema sjeveru uz obalu Afrike, i topla, Agulhaška struja koja dolazi sa sjevera iz tropa. Susret tih struja uzrokuje često vrlo velike valove.
Po imenu ovog rta, i topla morska struja, koju je prvi opisao Vasco da Gama na svom prvom putovanju za Indiju 1497./1498. godine, dobila je ime Agulhaška struja.
Smješten na krajnjem kraju Nacionalnog parka Cape Agulhas, koji je pod upravom južnoafričkih nacionalnih parkova (SANPARK), putovanje do rtova se odvija ugodnom vožnjom koja uključuje sela i gradove sa svojom južnoafričkom arhitekturom.
Historijski svjetionik, koji dočekuje posjetitelje na izlazu iz grada L'Aghulas, a izgrađen je 1848. godine, drugi je najstariji još uvijek u funkciji u zemlji. Prvo mjesto pripada svjetioniku Green Point, koji je izgrađen u Cape Townu 1824. godine.
Jedno od najfotografiranijih mjesta na rtu Agulhas je kameni spomenik uz more. Zamišljena linija koja razdvaja Indijski i Atlantski okean prolazi upravo kroz sredinu ovog kamena, na kojem su ugravirane riječi “Sada ste na najjužnijoj tački Afrike” na južnoafričkom i engleskom jeziku.
Ovo mjesto svojim posjetiteljima nudi i priliku da urone u vode dva različita okeana, udaljena nekoliko metara.
Moguće je naići i na ostatke potopljenih brodova na rtu Agulhas, koji je zbog plitkih voda, oštrih stijena, bijesnih valova i jakog vjetra u historiji bio groblje mnogih pomoraca.
Najbliža rtu Agulhas je olupina japanskog ribarskog broda “Meisho Maru br. 38”. Brod, koji se nalazi na stijenama na obali Agulhasa, gdje je plutao kao posljedica oluje 1982. godine, još uvijek svojim zarđalim umornim tijelom odolijeva valovima okeana.
Rt Agulhas se također navodi kao jedan od najproduktivnijih ribarskih centara na južnoj hemisferi. Prema informacijama službenika SANPARK-a, Agulhaški rt je među najpoželjnijim mjestima za posmatranje kitova koji migriraju u periodu juni – septembar. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON