Razglednice
Misteriozno Podrinje: PODZEMNI GRAD “KAMENA DJEVOJKA” GRADILI SU ROBIJAŠI
Podzemni grad u Malom Zvorniku, u zapadnoj Srbiji, koji je građen po naređenju kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, jedna je od najvećih turističkih atrakcija tog kraja.
Građen je početkom tridesetih godina 20. vijeka, u tajnosti, pod šifrom “Kamena djevojka”, kao sklonište za smještaj članova dinastije Karađorđević i vlade u slučaju rata.
Prostor površine 5.000 kvadratnih metara, skriven u stijeni, još nije dovoljno istražen, ali turistima je sve zanimljiviji, prenose srbijanski mediji.
Prostor je pun odaja iskopanih u kamenu za kraljevo ratno zapovjedno mjesto i navodno duži boravak oko 5000 ljudi. Izgradnja je počela 1931. i trajala je sve do ubistva kralja Aleksandra u Marseilleu 1934. godine. Posao je prekinut, a do tada je napravljeno oko dvije trećine skloništa.
“Ima oko 70 prostorija i oko 12 izlaza ili ulaza sa željeznim vratima, negdje oko 4500 kvadratnih metara. Mi se nalazimo u prostoriji gdje je održana posljednja sjednica Vlade Kraljevine Jugoslavije, 10. na 11. travanj 1941. godine”, ispričala je svojevremeno Suzana Repović iz Turističke organizacije Mali Zvornik.
Duž hodnika nalaze se brojne prostorije – kraljev apartman, kabinet, dvorane, spavaone za stražu, biblioteka… Temperatura je uvijek ista – između 14 i 16 stepeni.
“Nažalost, ništa ovdje nije autentično i ovaj namještaj je izrađen po uzoru na namještaj iz tog razdoblja, jer je ovo godinama bilo napušteno, nije se znalo ni koja je namjena, ni za što je ovo služilo. Bilo je otvoreno i dostupno tako svim građanima i tek prije otprilike 12 godina se otkrilo što je ovo zaista i tada je lokalna samouprava uložila značajna sredstva”, objašnjava Repović, a glavno pitanje je – zašto je baš ovdje napravljen.
“Jako bitan faktor je kako komunicirati s ostatkom svijeta. Nedaleko od podzemnog grada Karađorđevića nalazi se planina Gučevo koja ima optičku vidljivost s brdom koje je iznad ovog podzemnog grada, a Gučevo ima odličnu optičku vidljivost s Crnom rijekom u Bosni i Hercegovini, koja je izuzetno važan strateški vojni objekt”, istaknuo je pak Mlađan Crkvenjaš iz Malog Zvornika.
Podzemni grad su, piše Kurir, kopali osuđenici iz cijele zemlje. Dovođeni su i odvođeni noću, kako ne bi znali gdje se nalaze i što grade. Podzemni grad dugo je bio zatvoren za javnost, a otkako su njegova vrata 2011. godine otvorena za turiste, posjetilo ga je desetke hiljada ljudi. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON