Razglednice
Grad mineralne vode, u kome se uslast jedu čuvene pogačice: KISELJAČKE POGAČICE RUMENE K'O DJEVOJČICE
Od davnina je Kiseljak bio poznato banjsko lječilište, izvorište mineralne vode izuzetnog okusa, a u dobra stara vremena desna obala riječice Lepenice u srcu ovog gradića je bila čuveno izletište.
U daljoj prošlosti, ovamo se iz Sarajeva stizalo na kočijama, s „begovskim ugođajem“, a mamac za gospodu i raju, pored „Sarajevskog kiseljaka“, bili su glasiviti teferiči, na kojima je u brzim ritmu muzike odzvanjala pjesma Joze Penave: „Kiseljak, kiseljak, svaki momak veseljak, kiseljačke djevojčice rumene k'o jabučice…“
Vremena su se promjenila. Danas izvan dometa očiju gostiju mineralna voda teče u flaše, a jedino dvije česme u gradskom parku podsjećaju na jedno od njenih izvorišta duž kotline. Mnogo toga se promijenilo, samo je voda po kojoj je ovaj gradić dobio ime ostala ista, kisela i ljekovita.
Kažu, ova sa česama, po jednoj litri ima šest grama Glauberove soli, najsličnija je karlbadskoj mineranoj vodi, onoj iz čeških Karlovskih Vari i zbog toga je na glasu po kvaliteti. U pisanim dokumentima pominje se kako je prvi bunar iskopan 1891.godine, ali Kiseljak kao banjsko lječilište pominje se još u šesanestom stoljeću.
Nekada čuvenu Banju „Kiseljak“ napajaju čak četiri izvora od koji glavni izvor ima kapacitet 100 litara za 42 sekunde. Ta voda, temperature 12,1 stepen C, po analizama je karbonatna, zemnoalkalna, alkalna i sulfatična.
Tradicija pekare Agić
U trenutku naše posjete zatekli smo nekoliko „vodonoša“, koji nam rekoše da su u prolazu kroz Kiseljak. Saznadosmo da voda u začepljenim flašama može ostati dva do tri dana, jer u njoj nema CO2 i brzo izlapi, ali u svakom slučaju zdravija od fabrički flaširane vode.
Međutim, tragom pjesme u kojoj se pominju i „kiseljačke pogačice“, interesovalo nas je koliko se u nekim od ovdašnjih pekara koristi za spravljanje ovih čuvenih kulinarskih specijaliteta. Naime, poznato je da se u tijesto za spravljanje pogačica umjesto kvasca koristio kiseljak koji daje pogačici sa kajmakom ili bez poseban okus.
Prije rata u ovom gradiću bile su tri pekare, a danas ih ima dvadesetak. Najpoznatije su pekare porodica Matić i Agić, koje se nalaze na „sarajevskoj cesti“. Jedino u pekari Amira Agića, koja datira od 1985.godine, nije prekinuta tradicija.
“Ovdje je poseban način pravljenja pogače gdje se umjesto vode koristi kiseljak kojeg u našem gradu ima i na javnoj česmi. One treba da izgore pa da se suše. To je nešto posebno što daje pogačici poseban ukus i zbog čega su naše pogače posebne”, kazao je Amir Agić, vlasnik pekare Agić, koja je samo jedna od brojnih s ponudom pogačica.
Istorija je zabilježila da pogače u Kiseljaku postoje od 2. svjetskog rata, a Amirov otac pravio ih je kod jednog pekara kod kojeg je radio 30 godina, prije nego je otvorio svoju pekaru 1985. godine. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON