Pratite nas

Zanimljivosti

5 pravila kako se ponašati sa glupim ljudima: PAMETNI ČESTO ISPADAJU GLUPLJI

Published

on

S nekim ljudima ne vrijedi voditi razgovore jer su previše svojeglavi, tvrdoglavi i egoistični. Ako se nađete u društvu nekulturnih osoba, evo kako se trebate ponašati u razgovoru sa njima:

1. Pokušajte se kontrolisati
Bez obzira na to što vam sagovornik pokušava prenijeti, pokušajte se kontrolisati i ni u kom slučaju ne prelazite granicu (i ne dozvolite da neko prekrši vaše). Mirno i bez emocija prenesite svoju misao ne navodeći osobu na bilo kakve negativne riječi ili postupke. Budite ljubazni i dosljedni.

2. Ne pokušavajte da ubijedite osobu
Psiholozi kažu da složene i psihički neuravnotežene ljude ne treba ni u šta ubjeđivati, jer to ne samo da je gubitak vremena, već može izazvati sukob i pogoršati situaciju. Veoma je važno zadržati samokontrolu. Nježno, ali čvrsto branite svoje granice, ne dozvoljavajući sagovorniku da manipuliše vama. Ako osoba nastavi bezglavo tvrditi svoju poentu koja je suprotna vašoj, možete se formalno složiti da pređete na drugu temu.

3. Održavajte mentalnu stabilnost
Bez obzira na to šta će vam (i kako) mentalno neuravnotežen sagovornik reći, trudite se da ne idete daleko u raspravke, ali ni ne odustajte od svog pogleda na svijet. Ako smatrate da komunikacija ide u pogrešnom smjeru i rasprava postaje napeta, odmah prekinite razgovor, ali ne pokušavajte uvjeriti sagovornika u pogrešnost njegovih prosudbi.

4. Slobodno pričajte o svojim osjećajima
Ne prekrivajte probleme. Ne spuštajte glavu pred prigovorima i uvredama, već mirno obrazložite svoj stav. Ako počnu da vas prekidaju onda zamolite sagovornika da vas sasluša. A zatim mu dajte priliku da objasni svoje gledište. Ako se osoba počne opravdavati i kršiti vaše granice, onda pristojno završite razgovor i ne trošite snagu i živce.

5. Ako vas vrijeđaju direktno ili “izeđu redova” ne uzimajte to k srcu
Psiholozi preporučuju da se ovim riječima ne pridaje važnost i da ih ne uzimate lično. Najvjerovatnije, ta osoba nije ni svjesna koliko su vas njene riječi povrijedile i samo ćete vi zbog toga patiti, a to vam ne treba. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending