Pratite nas

Razglednice

Bogata zemlja surove klime: ZAŠTO SU U KATARU CESTE PLAVE BOJE?

Published

on

Sve oči i dalje su uprte prema Kataru i Svjetskom prvensvu u nogometu, što je odlična prilika da upoznamo ovu bogatu zemlju surove klime.

Pod pojmom surove klime mislimo na ekstremne vrućine koje su na tom području uslijed klimatskih promjena dodatno potencirane. Bori se na razne načine, a jedan od njih su i obojene ceste u Kataru. Naime, crna boja doprinosi jačem zagrijavanju, pa su tako asfaltne površine u gradskim područjima odgovorne za dodatno zagrijavanje okoline.

U Dohi su stoga odlučili primijeniti inovativne tehnologije. Jedna od njih je i plavi asfalt, odnosno 1 mm debeli premaz plave boje koji omogućava da se smanji temperatura površine za do 20 stešeni, izvještava Qataraliving.
Prvih 200 metara korišteno je kao svojevrsni eksperiment u kojem su senzori tokom 18 mjeseci pratili promjenu temperature. Temperatura je s maksimalnih 69 stepeni pala za više od 10 stepeni.

Zanimljivo je da u Dohi ne staju na plavoj boji, koja se koristi još od 2019. godine. Postoji i “crvena ulica” na području parka Al Bidda, koji je trenutno u funkciji tzv. zone za navijače, piše ilovequatar.

Ljubičasti park, tačnije pješačka cesta, nalazi se u sklopu Katara Hills parka, jednom od popularnijih turističkih destinacijau Dohi. Ovdje je i zabilježen značajan pad temperature, sa 69 na ispod 55 stepeni.

U Dohi postoje i zeleno obojene saobraćajnice. Ali, one nisu polučile značajan efekt manjeg zagrijavanja. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending