Pratite nas

Parapsihologija

TERAPIJA MASAŽOM: Zašto nam je fizički kontakt toliko važan

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae.

Published

on

masaža, kontakt, terapija

Prema istraživanju, veza između dodira i mentalnog i fizičkog blagostanja izuzetno je jaka. Dodir stimuliše nerv vagus, koji se grana kroz cijelo tijelo.

“Primarna uloga ovog nerva je da umiri nervni sistem. Kao rezultat toga i broj otkucaja srca opada, kao i nivo hormona stresa”, objašnjava doktorka Tifani Fild, za “Shape”. To dalje utiče na zdravlje.

Njeno istraživanje sprovedeno na odraslim osobama, obolJelim od side i raka, pokazalo je da terapija masažom podiže broj prirodnih odbrambenih ćelija, koje napadaju i ubijaju bakterije, viruse i ćelije raka. 

Zbog umirujućeg efekta masaže, kvalitet sna je bolji – više vremena u obnavljajućim, dubokim fazama sna. 

Druga istraživanja pokazuju da dodir čini tijelo snažnijim i otpornijim na bol, a povećava vam nivo oksitocina – hormona odgovornog za ona topla, nejasna osećanja koja dolaze od prisustva onih koje volite.

Uprkos svim dokazanim prednostima ljudskog dodira, doktorka Fild ističe da se ljudi danas manje dodiruju nego ikada. 

“Više komuniciramo sa drugima preko društvenh mreža nego lično. Kada smo van kuće, i dalje smo najčešće svako u svom svetu, slušamo muziku, provjeravamo telefone i na taj način su šanse za kontakte sa drugim, nepoznatim ljudima smanjene ili gotovo nikakve. Čak je i interakcija sa prijateljima smanjena. To, takođe, znači da izostaju sve one zdrave prednosti po tijelo i um”, dodaje ona.  (Naj portal)

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending