Razglednice
Kakva Hrvatska, Crna Gora ili Neum: ALBANIJA DUPLO JEFTINIJA, POGLEDAJTE CIJENE HRANE I SMJEŠTAJA
O ljetovanju u Albaniji koja ima 300 sunčanih dana u godini mnogo se govori. U prijevodu Zemlja orlova raspolaže velikim turističkim potencijalima. Ima svoju obalu na dva evrpska mora. Dok je Jonsko more poznato po čistoj bistroj vodi, od Valone do grčke granice, dio Jadrana na koji Albanija izlazi od Valone do granice s Crnom Gorom krase pješčane plaže.
Albanija je i ove godine najpovoljnija turistička destinacija, izuzetno su povioljne cijene i hrane, i smještaja. One su niže u odnosu na Hrvatsku, Crnu Goru i druge zemlje u regionu. Cijenama prijevoza i smještaja su gotovo svi zadovoljni, a osnovne životne namirnice su također jeftine, izvještava portal Nova.rs.
Cijene u restoranima su sljedeće:
Burek – 0,6 eura
Riblja čorba – 2 eura
Riba (brancin/orada) – od 6 do 9 eura po porciji
Lignje – od 5 do 6 eura
Salata – od 3 do 5 eura
Pljeskavice – od 3 do 4 eura
Salata – od 2 do 3 eura
Tzatziki – 1,5 eura (porcija + hjleb)
Cijene u supermarketima:
Hljeb – od 0,6 do 2 eura
Mlijeko (1l) – od 1,2 do 1,8 eura
Masilnovo ulje (1l) – 5 eura
Sokovi (1l) – od 0,8 do 1,4 eura
Kečap/majoneza – od 1,2 do 1,5 eura
Cijene grickalica su iste kao u BiH i Srbiji.
Mladi ljud rado dolaze u Sarandu i Valona jer su tu klubovi, a porodice biraju nešto mirnija mjesta, kao što su Ksamil, Drač i Golem. Izabrali smo tri najpoznatije turističke destinacije. Pogledajte cijene smještaja za dvije osobe I četveročkanu porodicu na sedam dana.
Drač (Durres)
Jedno od najpoznatijih turističkih odredišta u Albaniji svakako je Drač. U luksuznim hotelima sedmodnevni boravak za dvije osobe maksimalna cijena je 1.200 KM, a jako je puno hotela koji nude smještaj za sedam dana od 400 do 500 KM.
Ksamil
Ksamil je turističkka oaza koja se nalazi blizu granice sa Grčkom, a poznat je po čistoj vodi i tirkiznoj boji mora. Kada je riječ o cijenama za dvoje, hoteli nude razne opcije – od 479 maraka za lokacije blizu plažama, pa sve do 973 KM s uključenim doručkom.
Apartmani i hoteli za porodice od četiri člana nude jako dobre ponude – veliki broj njih sedam dana daje po cijeni oko 700 KM.
Saranda
Kažu da ovaj grad ima više od 300 sunčanih dana tokom godine. African beach, Mango i Flamingo plaže su najpopularnije, gdje možete besplatno postaviti svoje ležajke.
Oko 670 KM košta jedna od opcija dobro rangiranih hotela, koji su blizu plaže i imaju mogućnost besplatnog otkazivanja – kada je riječ o dvije osobe. Tu su apartmani i vile s jako dobrim ocjenama koje nude cijene u rasponu od 400 do 600 maraka. Najskuplji hoteli nude opcije oko 1.000 KM – oni koji su dobro rangirani te blizu divnih plaža.
Porodice u ovom gradu će naći jako povoljne opcije – tako pojedine vile koje su gosti ocjenili s ocjenom 9,7 nude sedam noći za dvoje odraslih i dvoje djece uz doručak po cijeni od samo 490 KM, što se rijetko gdje može naći. Možete u istom periodu pronaći i apartmane po cijeni od 340 KM. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON