Pratite nas

Zanimljivosti

Japanski običaji: SAMO ODRADE “ĐIĐI MIĐI” I SVAKO U SVOJU SOBU!

Published

on

Koliko god da im je stan mali, bračne parove u Japanu ništa neće spriječiti da spavaju bar u odvojenim krevetima, ako ne sobama.

Ipak, to nije znak da imaju problem u braku, već nešto za šta vjeruju da im čini dobro na više načina. Evo zbog čega u Japanu muž i žena ne spavaju zajedno:

1. Različito vrijeme buđenja i odlaska u krevet

Ovo je prva stvar koja Japance tjera da razdvoje sobe, ili bar krevete. Buditi drugu polovinu samo zašto što morate rano da ustanete ili se vraćate kasno, jednostavno ne dolazi u obzir. Japanci znaju koliko je dobar san važan za fizičko i mentalno zdravlje i čine sve da ga sačuvaju.

2. Bebe spavaju sa majkama
Majke u Japanu spavaju sa svojom djecom i to se smatra veoma važnim jer se smatra da ova navika sprječava rizik od iznenadne smrti odojčeta i pomaže da dijete ima stabilan srčani ritam. Otac treba sam da odluči da li će spavati sa njima ili će se preseliti u drugu sobu, ali ne smije negativno da utiče na san mame i bebe.

3. Za Japance odvojeno spavanje znači mir
I dok ostatak svijeta spavanje u različitim sobama uglavnom vidi kao budući razvod, Japanci razmišljaju potpuno drugačije. Oni jednostavno mnogo cijene kvalitetan san, da neće dozvoliti da ih bilo šta tada uznemirava. Japanci ne žele da ih budi partnerovo hrkanje, okretanje, šutiranje u snu… I onaj drugi to apsolutno razumije.

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending