Razglednice
Upoznajte magični Džajpur: OVO JE NAJRUŽIČASTIJI GRAD NA SVIJETU)
Od milja poznat kao Ružičasti grad, Džajpur je kultna prijestonica Radžastana i prvi planirani grad Indije. Otkrivamo vam zašto Džajpur treba da se nađe na vašoj listi destinacija za posjetiti.
Sjaj veličanstvene prošlosti Džajpura i dalje je visok iako je grad star skoro 300 godina. Stvar koja zaista očarava u ovom blistavom gradu je činjenica da je sve prekriveno nijansom terakota ružičaste – simbol gostoprimstva koji je sinonim za ljubaznu prirodu Radžastana.
Kada je princ od Velsa želio da gas posjeti 1876. godine, cijeli grad je bio obojen u ružičasto pod vođstvom Maharadže, kako bi ga dočekali. Lokalni zakoni naknadno zahtijevaju da se boja održava, a zgrade se redovno farbaju kako bi se osiguralo da ružičasti eksterijer ostane svjež.
Ovaj kulturno bogat grad bukvalno je koristio jednu boju da bi se definisao i razlikovao od drugih gradova u Indiji i postao je jedinstvena prodajna tačka grada za turizam.
Ako posjećujete Džajpur, važno je napomenuti da Džajpur ima veoma toplu i suhu pustinjsku klimu. Najbolja sezona za posjetu Džajpuru je tokom zimskih mjeseci od novembra do februara. Tokom ove sezone, prosječne temperature padaju i kreću se na oko 25℃. Međutim, od aprila do jula, temperature mogu dostići nepodnošljiv prosjek od 40℃. Međutim, sa zagađenjem i prašinom u kombinaciji, razgledanje postaje gotovo nemoguće. Vječna ljetna vrućina je takođe veoma iscrpljujuća, tako da je važno da stalno ostanete hidrirani ako grad posjetite tokom najtoplijih mjeseci.
Šta vidjeti u Džajpuru?
Kulturno naslijeđe Džajpura je nadaleko poznato po privlačenju mnoštva turista iz cijelog svijeta. Ovo inherentno naslijeđe se ogleda u raznim interesantnim mjestima, koje možete da ugradite u svoj lični plan puta.
Ovdje u Džajpuru ne nedostaje stvari koje treba raditi, gdje se nalazi mnoštvo užurbanih bazara, istorijskih atrakcija, hramova, muzeja i palata. Sama veličina nekih od ovih lokacija je impresivna! Obavezno morate posjetiti Gradsku palatu koja je UNESCO-ova svjetska baština, Amber Fort tvrđavu, hram Galtaji, kao i da posjetite neke od brojnih bazara koji se nalaze u Džajpuru.
Kraljevska država Radžastan je dom znamenitosti i bogatog naslijeđa koje će vas oduševiti. Postoji nešto tako kraljevsko u indijskom ružičastom gradu što mami da se doživi i što izaziva strahopoštovanje. Boravak u Džajpuru takođe omogućuje da zavirite u svijet dinastija koje su nekada vladale u prošlosti. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON