Pratite nas

Razglednice

Grad izgubljen u prirodnim ljepotama: OVDJE ZALASCI SUNCA TRAJU ZAUVIJEK

Published

on

Ferbanks, Aljaska, je mjesto netaknute ljepote, gdje sjeverna svjetla plešu na nebu, a ponoćno sunce nikad ne zalazi. Njegova bogata domorodna istorija Atabaska proteže se duboko kao krivudave vode rijeke Čena koja je tamo dovela prvog naseljenika u potrazi za zlatom.Za Ferbanks se može reći da je grad izgubljen u prirodnim ljepotama na posljednjoj granici Amerike.

Ovaj grad je najhladniji grad u unutrašnjosti Aljaske, sa minimalnom temperaturom od -16 stepeni.Ovaj region je sklon dugim hladnim zimama i kratkim hladnim ljetima. Ono šta turisti najviše vole da vide je solarni fenomen poznat kao “ponoćno sunce”, koji traje od sredine aprila do sredine avgusta u ljetnim mjesecima. Ovdje stanovnici žive ispod 24 sata dnevnog svjetla više od 70 dana, koji se takođe naziva “građanski sumrak”.

Ferbanks je najpoznatiji po posmatranju Aurore Borealis ili sjevernog svjetla od avgusta do aprila. Sa 3 sata i 42 minuta koji čine najkraći dan u godini, Ferbanks se nalazi u Auroralnom Ovalu, geografskom području gdje je Aurora Borealis koncentrisana i na koju vremenske prilike ne utiču. Za najbolje gledanje, preporučuje se da ostanete najmanje 3 noći.

Vjerni svojoj pionirskoj prirodi, turisti mogu da odu do navedenog Nacionalnog istorijskog mjesta Gold Dredge 8. To je dio istorijske opreme koji je izvukao milione funti zlata iz prljavštine Aljaske. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending