Razglednice
Za ljubitelje planinarenja: NIKO NE ZNA OTKUDA TU ZAGLAVLJENI KAMEN, ALI SVI ŽELE DA SE SLIKAJU
U južnoj Norveškoj, u blizini sela Lysebotn, između dvije litice na visini od skoro 1.000 metara, smjestio se Kjergbolten kamen. Pretpostavlja se da je tamo ostao za vrijeme posljednjeg ledenog doba, a danas tim svojim položajem privlači turiste iz cijelog svijeta. Dok neki čekaju u redu za fotografisanje na ovom zaglavljenom kamenu, oni koji se ne usude da stanu na kamen, penju se ovamo zbog samog pogleda i prekrasnog pogleda.
Riječ je o atrakciji na ruti do najviše tačke planine Kjerag koja doseže 1.080 metara.
Planinarenje do Kjeragboltena preporučuje se onima koji imaju makar neku kondiciju. Uspon traje od 3 do 5 sati, zavisi od tempa, a započinje kod vidikovca Oygardstolen. Riječ je o dosta strmim usponima i spustovima, sveukupne visine od 600 metara te se ne preporučuje uspon po kišnom vremenu budući da je kamenje klizavo. Put je otvoren samo u ljetnim mjesecima, odnosno između juna i septembra, a teži dijelovi uspona opremljeni su sajlama za pomoć.
Ovaj Kamen Kjeragbolten i planina dio su pejzaža norveškog fjorda Lysefjorda. Riječ je o jednom od najljepših fjordova ove zemlje zbog neobičnih kamenih formacija i stijena sa kojih se pruža prekrasan pogled. Osim Kjeragboltena, tu je i lokacija Preikestolen, a cijeli uspon po planini je oaza nezaboravnih pogleda. Ako niste spremni na uspon ili imate strah od visina, fjord možete istražiti i brodom, polaskom iz grada Stavangera.
Zahvaljujući neviđeno prekrasnim prizorima Lysefjorda, planina Kjerag u Norveškoj postala je popularna tačka za ekstremni sport BASE skakanje. Base skakanje jest skakanje s padobranima s raznih objekata poput planina, litica, zgrada i slično. S ove se visoravni na planini Kjerag, zaljubljenici u BASE skakanje nerijetko zalijeću u provaliju. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON