Pratite nas

Razglednice

Skriveni dragulj Bjelašnice: LOKVANJSKO JEZERO

Published

on

Ovaj istinski dragulj prirode, koji krasi samo srce planine Bjelašnice, nalazi se na 1.760 metara nadmorske visine. Jezero je skriveno u dubljoj uvali sa zapadne strane vrha Mala Vlahinja. Elipsastog je oblika, dugo 100, široko 60 i duboko dva metra.

Ledničkog je porijekla, ali se vodom napaja i iz ledenjaka i iz obližnjeg izvora tekuće vode, te je stoga pravi hidrološki fenomen karakteristične zlaćano-zelenkaste boje i rijetka oaza u okviru ovog planinskog masiva.

Okolina uvale u kojoj je smješteno je ukrašena niskim crnogoričnim rastinjem, borovnicama, aromatičnim biljem i cvijećem. Padine prema vrhu su obrasle crnogoričnom šumom.

Ekosistemi planinskih jezera poput ovog, ne samo da su istinski ukrasi prirode već predstavljaju i posljednja utočišta za brojne vrste biljaka, insekata, paukova, vodozemaca i brojnih drugih organizama u nepreglednim planinskim vrletima.

Slično je i s gljivama koje su se na ovom mjestu u izraženom subalpskom pojasu prilagodile specifičnim, ali često i ekstremnim vremenskim i drugim uvjetima. Tako u ovom jezeru živi triton (alpski vodenjak), endemični vodozemac. A padine ovog dijela Bjelašnice su ukrašene autohtonom vrstom cvijeta – bosanskim zlatnim ljiljanima.

Kako se do pravog dragulja teško dolazi, tako je i dolazak do ovog bjelašničkog gorskog oka, malo zahtjevnija planinarska tura. Dakle, do Lokvanjskog jezera se može doći isključivo pješačenjem sa Igmana preko Javornika ili iz pravca Ljubovčića i Pazarića. Planinarski dom Stanari je uobičajeno odmorište na putu prema Lokvanjskom jezeru ili u povratku, za ugodno osvježenje i odmor prije povratka prema selu Lokve. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending