Pratite nas

Razglednice

Malo poznat detalj sa Jablaničkog jezera: ZNATE LI ZA SLANI IZVOR U ORAHOVICI KOD KONJICA

Published

on

Malo poznat detalj sa Jablaničkog jezera: ZNATE LI ZA SLANI IZVOR U ORAHOVICI KOD KONJICA

Interesantna je priča o slanim izvorima u Orahovici, između Jablanice i Konjica, koji se, kako kažu stanovnici Konjica i danas mogu vidjeti kada je vodostaj nizak.
Nešto više o samom izvoru i historijskom kontekstu za “Jablanicalive” dao je Emir Medanhodžić iz Fondacije čuvari baštine “Bassania”.

“Postoje rimski pisani izvori o slanom izvori u Orahovici, između Jablanice i Konjica. I danas, ako je vodostaj nizak, taj izvor se može vidjeti i može se probat da je voda slana. Pisani izvori kazuju da su se tu borili Ardijejci i Autarijati. Iako srodna po porijeklu i kulturi, ova dva ilirska naroda su predstavljala ljute konkurente u borbama za bogate zone za ispašu i slana vrela.”

Kako to istorija često pokazuje, komšije su u sukobe ulazili zbog ekspanzionističkih pretenzija ili važnih mjesta. Upravo jedan takav sukob spominje Strabon kada govori o sukobu Ardijejaca i Autarijata oko slanih izvora:

„Autarijati su bili najveći i najsnažniji od ilirskih naroda; prvo su neprestano ratovali protiv Ardijejaca zbog slanih izvora, koji su se nalazili na njihovu graničnom području. Oni su izdvajali sol iz izvora vode koja teče iz planinske doline u proljeće; crpili su vodu iz njega i ostavljali je po strani da stoji pet dana, nakon čega se sol kristalizirala. Bilo je dogovoreno da će se eksploatacija izvora soli vršiti naizmjeničnp, ali dogovor je bio prekršen i izbio je rat.“

Informacija o tim izvorima nalazi se i kod Pseudo-Aristotea koji u djelu Mirabilium auscultationes sredinom IV. st. piše o borbama za „slane izvore“ koje su i jedni i drugi kao stočari nužno trebali.

“Jedan moj prijatelj iz Konjica je, kada se voda povukla, došao na to mjesto i uzeo malo te vode u ruku i zaista je bila slana. Svako se može uvjeriti kada je vodostaj nizak. Sol je bila važna u to doba, tako da se u literaturi dosta spominje taj veliki sukob, kazao je Medanhodžić. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending