Pratite nas

Razglednice

Klimatske promjene u Španiji: ISPLIVALO “SELO DUHOVA”

Published

on

Selo Aceredo sa sjeverozapada Španije “isplivalo” je nakon velike suše koja je skoro ispraznila rezervoar na špansko-portugalskoj granici privlačeći gomile turista svojim jezivim, sivim ruševinama.

Sa rezervoarom na 15 posto svog kapaciteta, još jednom se otkrivaju detalji o životu koji je “zamrznut” 1992. godine, kada je selo Aceredo u španskoj sjeverozapadnoj regiji Galicija potopljeno kako bi se stvorio rezervoar Alto Lindoso.

“Kao da gledam film. Osjećam se tužno”, rekao je 65-godišnji penzioner Maximino Perez Romero iz Corune.

Šetajući po blatnjavom tlu ispucalom sušom na pojedinim mjestima, posjetioci su zatekli djelimično urušene krovove, cigle i drvene ruševine koje su nekada činile vrata ili grede, pa čak i česmu s vodom koja još uvijek curi iz zahrđale cijevi.

Gajbe s praznim pivskim flašama bile su naslagane pored nekadašnjeg kafića, a uništen i zahrđao stari automobil parkiran je pored kamenog zida. Snimci dronom pokazuju zapuštene zgrade.

María del Carmen Yañez, gradonačelnica vijeća Lobios, čiji je Aceredo dio, razlog za ovakvu situaciju pronašla je u nedostatku padavina posljednjih mjeseci, posebno u januaru, ali i u, kako je rekla, “prilično agresivnoj eksploataciji” portugalske elektroenergetske kompanije EDP, koja upravlja rezervoarom.

Portugalska vlada je 1. februara naredila da šest brana, uključujući Alto Lindoso, gotovo obustave korištenje vode za proizvodnju električne energije i navodnjavanje, zbog sve veće suše.

Pitanja o održivosti akumulacija nisu nova. Prošle godine, nekoliko španskih sela žalilo se na to kako ih elektroprivreda koristi nakon brzog povlačenja iz jezera Iberdrola u zapadnoj Španiji. Kompanija je saopštila da poštuje pravila.

Podaci ministarstva životne sredine pokazuju da su rezervoari u Španiji na 44 posto svog kapaciteta, znatno ispod prosjeka od oko 61 posto tokom posljednje decenije, ali i dalje iznad nivoa registrovanih u suši 2018. godine. Izvor iz ministarstva rekao je da nagovještaji suše pokazuju potencijalno pogoršanje u narednim sedmicama, ali još nisu otkrili generalni problem u cijeloj zemlji. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending