Pratite nas

Razglednice

Predivan video: POGLEDAJTE “OSVAJANJE” OSTRVA JABUKA U ČIJOJ BLIZINI “POLUDI” IGLA KOMPASA

Published

on

Oko 70 kilometara zapadno od Visa nalazi se Jabuka, malo vulkansko ostrvo koje predstavlja vječiti izazov za ljubitelje pustolovina. Gotovo je nevidljivo na geografskoj mapi i slovi za najudaljenije hrvatsko ostrvo.

Jabuka je strma, 96 metara visoka klisura piramidalnog oblika. Ostrvo, poznato još i kao Crna piramida, je nenaseljeno jer njegove strmine ne dopuštaju izgradnju bilo kakve nastambe, a more u okolini je duboko i više od 260 metara zbog čega je gotovo nemoguće usidriti brod pored ostrva.

Pored toga, stijene nemaju prirodnih izbočina za koje se mogu vezati brodice. Malo ostrvo je na udaru svih vjetrova, pa i najslabiji podižu velike valove – zbog čega vam je za pristajanje pored ostrva potrebno mnogo znanja i sreće.

U crnim vulkanskim stijenama nalazi se magnetit, zbog čega će magnetna igla kompasa u potpunosti “poludjeti” ako se brodom približite ostrvu, tako da će vam ova navigacijska sprava pored Jabuke postati potpuno beskorisna.

Na internetu je moguće pronaći nekolicinu snimaka vještih jedriličara koji su uspjeli pristati na ostrvo i popeti se na njegov vrh, odakle su aparatom zabilježili fantastičan pogled na beskrajno plavetnilo.

Okolno more bogato je ribom i škampama, zbog čega ovo područje najčešće posjećuju ribari. Osim toga, zbog surove klime na ostrvu opstaju samo dvije endemične vrste: crna gušterica i zečina. Do kraja prošlog vijeka ovdje je rastao i rijetki endemski karanfil, koji je nažalost istrijebljen.

Ostrvo je od 1958. godine zaštićeno kao spomenik prirode, a poslije Drugog svjetskog rata koristila ga je jugoslavenska vojska tokom vježbi gađanja iz aviona. Veliki brodovi vrlo rijetko prolaze pored Jabuke jer je ona van većine plovnih ruta, pa je zato najčešće posjećuju oni kojima je ona svrha putovanja. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending