Pratite nas

Razglednice

Raj za iskrene zaljubljenike u snježne radosti: ZNATE LI GDJE SE NALAZI BIJESNA KOBILA?

Published

on

Planina zanimljivog naziva je uistinu ovozemaljski raj, idealna za sve one koji maštaju o odmoru daleko od gradske vreve

Besna Kobila se nalazi na jugu Srbije, nedaleko od Vranja. Najviši vrh nalazi se na 1.922 metra nadmorske visine i nosi isto ime kao i planina, dok su ostali vrhovi Šuplji pad (1.862 metra), Musul (1.777 metara) i Mečit (1.587 metara).

Na samoj planini nema većih naselja, a u podnožju se nalaze sela u kojima živi tek nekoliko stotina stanovnika.

Ipak, oni koji su iskreni zaljubljenici u netaknutu prirodu na Besnoj Kobili naći će baš ono što im je potrebno – svjež i čist planinski vazduh, stazu „Nebeski put“ koja prolazi preko pašnjaka i snijeg koji se ovdje zadržava devet mjeseci godišnje.

Kako je dobila ime?
Legenda kaže da je tu nekada živjela prelijepa djevojka koja se zvala Feja, koja je jednog dana odlučila da uzjaše konja da malo obiđe okolinu, međutim pogriješila je pa je uzjahala kobilu. A kobili se to baš i nije previše svidjelo, pa je zbacila Feju koja je pala i slomila nogu, i otada ostala kriva.

I tako je nastalo selo Kriva Feja, najveće selo na planini. Kobila je otrčala dalje, pusta i bijesna, i tako ostade naziv planini Bijesna Kobila. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending