Pratite nas

Razglednice

Misterija mezara Gazi-djevojke u Ostružnici kod Fojnice: TEK KADA JE SPREMALI ZA UKOP, SAZNALO SE DA JE ŽENSKO!

Published

on

U fojničkom naselju Ostružnica, koje leži na desnoj obali zlatonosne rječice Fojnica po kojoj je matični gradić dobio ime, nalazi se više grobnih mjesta sa nišanima koji potiču iz daleke prošlosti. Među takvima je i Hasanagića harem, smješten sa desne strane puta kojim se u Fojnicu stiže iz pravca Kiseljaka.

U ovom starom mezaristanu, koji odavno ne služi svojoj namjeni, posebnu pozornost putnika prolaznika plijene najveći i najstariji nišani na omanjem uzvišenju koji izradom i oblikom kamena ukazuju da pripadaju ženskom mezaru. To ograđeno grobno mjesto u narodu se pominje kao mezar Gazi-djevojke. Kako nema pisanih tragova, niko pouzdano ne može kazati ko i kada je pokopan između dva nišana visoka skoro tri metra.

Postoji više narodnih predaja, među kojima izdvajamo onu koja je najzanimljivija i najzastupljenija u narodu.

Legenda kazuje kako u mezaru leži djevojka koja se umjesto rođenog brata prijavila u sultan Fatihovu vojsku prilikom regrutacije mladih muškaraca sa ovih prostora. Po nekima je to učinila zbog velike ljubavi prema bratu jedincu i straha da ne izgubi glavu na bojnom polju, a po drugima iz prkosa i ponosa, ukazujući svojim primjerom kako i žene mogu itekako ljuti boj bojovati.

Zamjenivši brata ili iz inata, ovako ili onako, ali vremenom postade gazi-djevojka, na bojnom polju iskazujući nečuvenu hrabrost i vještinu ratovanja, te dobi zvanje visokog oficira Sultanove vojske. Kada su se Ftihovi askeri utaborili u Ostružnici, stigoše nevolje sa okolnih fojničkih uzvišenja, a posebno sa Kozigrada, gdje se bila utvrdila vojska Bosanskog kraljevstva sa Bosanskom kraljicom.

Ostrožačko polje zasipala su topovska đulad, a jedno đule potrefi Gazi-djevojku koja se skrivala u vojnoj odori muškarca i visokog oficira. Niko nije mogao ni slutiti da je žensko srce kucalo pod muškom odorom neustrašivog Fatihovog ratnika, sve dok mu topovsko đule ne odrubi glavu. Potom se dogodilo čudo neviđeno. Sa glavom pod pazuhom ratnik je i dalje koračao bojnim Ostroškim poljem, sve dok nije posrnuo i pao. Tamo gdje pade, tu ga i pokopaše pod okriljem noći. Tek kada su ga opremali za spuštanje u kabur, otkriše da je to bila žena. Na mezar postaviše ženske nišane.

Vremenom mezar Gazi-djevojke postade mjestom okupljanja vjernica iz fojničkog kraja i šire. Svakog petka dolazile bi djevojke i starije žene i učile dovu. I danas se vjeruje kako na ovom mjestu proučena dova, uz sav njen vjerski značaj, donosi sreću i berićet onome ko je prouči. Na vrhu jednog od nišana, u omanjem krugu je uklesan znak u obliku cvijeta.

Vjeruje se kako ostrugan prah sa tog dijela kamena, koji se unese u kuću, donosi sreću i nafaku, te čuva kuću od svakog zla. Prema kazivanju starijih mještana, takvo vjerovanje je toliko bilo zastupljeno u praksi, da su djevojke i žene u grupama dolazile i strugale kamenu prašinu, te se strahovalo da će jednog dana nestati zagonetni znak na nišanu.

To ne bi valjalo! Vjeruje se, kada bi se to desilo, ovaj kraj bi zadesila velika nesreća! (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending