Pratite nas

Razglednice

Misterija mezara Gazi-djevojke u Ostružnici kod Fojnice: TEK KADA JE SPREMALI ZA UKOP, SAZNALO SE DA JE ŽENSKO!

Published

on

U fojničkom naselju Ostružnica, koje leži na desnoj obali zlatonosne rječice Fojnica po kojoj je matični gradić dobio ime, nalazi se više grobnih mjesta sa nišanima koji potiču iz daleke prošlosti. Među takvima je i Hasanagića harem, smješten sa desne strane puta kojim se u Fojnicu stiže iz pravca Kiseljaka.

U ovom starom mezaristanu, koji odavno ne služi svojoj namjeni, posebnu pozornost putnika prolaznika plijene najveći i najstariji nišani na omanjem uzvišenju koji izradom i oblikom kamena ukazuju da pripadaju ženskom mezaru. To ograđeno grobno mjesto u narodu se pominje kao mezar Gazi-djevojke. Kako nema pisanih tragova, niko pouzdano ne može kazati ko i kada je pokopan između dva nišana visoka skoro tri metra.

Postoji više narodnih predaja, među kojima izdvajamo onu koja je najzanimljivija i najzastupljenija u narodu.

Legenda kazuje kako u mezaru leži djevojka koja se umjesto rođenog brata prijavila u sultan Fatihovu vojsku prilikom regrutacije mladih muškaraca sa ovih prostora. Po nekima je to učinila zbog velike ljubavi prema bratu jedincu i straha da ne izgubi glavu na bojnom polju, a po drugima iz prkosa i ponosa, ukazujući svojim primjerom kako i žene mogu itekako ljuti boj bojovati.

Zamjenivši brata ili iz inata, ovako ili onako, ali vremenom postade gazi-djevojka, na bojnom polju iskazujući nečuvenu hrabrost i vještinu ratovanja, te dobi zvanje visokog oficira Sultanove vojske. Kada su se Ftihovi askeri utaborili u Ostružnici, stigoše nevolje sa okolnih fojničkih uzvišenja, a posebno sa Kozigrada, gdje se bila utvrdila vojska Bosanskog kraljevstva sa Bosanskom kraljicom.

Ostrožačko polje zasipala su topovska đulad, a jedno đule potrefi Gazi-djevojku koja se skrivala u vojnoj odori muškarca i visokog oficira. Niko nije mogao ni slutiti da je žensko srce kucalo pod muškom odorom neustrašivog Fatihovog ratnika, sve dok mu topovsko đule ne odrubi glavu. Potom se dogodilo čudo neviđeno. Sa glavom pod pazuhom ratnik je i dalje koračao bojnim Ostroškim poljem, sve dok nije posrnuo i pao. Tamo gdje pade, tu ga i pokopaše pod okriljem noći. Tek kada su ga opremali za spuštanje u kabur, otkriše da je to bila žena. Na mezar postaviše ženske nišane.

Vremenom mezar Gazi-djevojke postade mjestom okupljanja vjernica iz fojničkog kraja i šire. Svakog petka dolazile bi djevojke i starije žene i učile dovu. I danas se vjeruje kako na ovom mjestu proučena dova, uz sav njen vjerski značaj, donosi sreću i berićet onome ko je prouči. Na vrhu jednog od nišana, u omanjem krugu je uklesan znak u obliku cvijeta.

Vjeruje se kako ostrugan prah sa tog dijela kamena, koji se unese u kuću, donosi sreću i nafaku, te čuva kuću od svakog zla. Prema kazivanju starijih mještana, takvo vjerovanje je toliko bilo zastupljeno u praksi, da su djevojke i žene u grupama dolazile i strugale kamenu prašinu, te se strahovalo da će jednog dana nestati zagonetni znak na nišanu.

To ne bi valjalo! Vjeruje se, kada bi se to desilo, ovaj kraj bi zadesila velika nesreća! (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending